Chór parafialny

Niedziela, 9 stycznia 2011

Tego dnia odbył się koncert jubileuszowy. Uczciliśmy nim 10 rocznicę konsekracji kościoła oraz 5 rocznicę działalności chóru parafialnego. W programie konceru były najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu solistów: Joanny Horodko - sopran oraz Mirosława Niewiadomskiego - tenor, Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych pod dyrekcją ppor. Łukasza Kukulskiego. Wystąpiły również połączone chóry: chór parafialny Cantores Reginae oraz chór Cor Mariae z pafii Najczystszego Serca Maryi na Placu Szembeka. Orkiestra towarzyszyła nam już podczas uroczystej mszy świętej o godzinie 18.

Środa, 11 listopada 2009:

91 rocznica odzyskania niepodległości. W naszej Parafii obchodziliśmy doroczny odpust poprzedzony 40-godzinnym nabożeństwem. 11 listopada o godzinie 18.00 została odprawiona Msza św. odpustowa, której przewodniczył Ksiądz Biskup Kędziora, a po niej odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Chóru Parafialnego "CANTORES REGINAE". W programie pieśni patriotyczne w opracowaniu Józefa Świdra oraz utwór "Czego chcesz od nas Panie" Józefa Świdra.


Niedziela, 25 stycznia 2009:


Po Mszy św. o godz. 18:00 odbył sie koncert kolęd w wykonaniu naszego Chóru Parafialnego Cantores Reginae

Wtorek, 11 listopada 2008:

90 rocznica odzyskania niepodległości. W naszej Parafii obchodziliśmy doroczny odpust. O godzinie 18.00 została odprawiona Msza św. odpustowa, a po niej odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Chóru Parafialnego "CANTORES REGINAE". Koncert poprowadził Pan Ryszard Nowaczewski.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć...


Niedziela, 27 stycznia 2008:


Po Mszy św. o godz. 19:30 odbył sie koncert kolęd w wykonaniu naszego Chóru Parafialnego.

Niedziela, 14 stycznia 2007:

Po wieczornych Mszach św. o godz. 20.15 odbył się koncert kolęd w wykonaniu naszego Chóru Parafialnego. Koncert przygotowala Iwona Müller-Kukulska, organistka, absolwentka wydziału instrumentalnego - organy w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdansku oraz jej mąż Łukasz Kukulski, klarnecista, absolwent pedagogiki instrumentalnej w Akademii Muzycznej w Gdańsku, absolwent Podyplomowego Studium Dyrygentury Chóralnej w Akademii Muzycznej Bydgoszczy.

Zwyczaj kolędowania narodził się jeszcze w pogańskich czasach rzymskich, gdy to w pierwszych dniach roku sąsiedzi i krewni odwiedzali się wzajemnie, obdarowywali się prezentami i śpiewali pieśni calendae, chwalące początek miesiąca, domowników i otoczenie. Muzyka bowiem łączyć miała obyczaje i od zarania dziejów była wyrazem radości. Z upływem wieków pieśni te, również wśród chrześcijan, przybrały charakter religijny znany po dziś dzień. Obecnie śpiewane są w czasie Świąt Bożego Narodzenia - to jest 24 grudnia, aż do końca stycznia - święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej) obchodzonego 2 lutego. Początkowo twórcy kolęd czerpali z Ewangelii i nazwana została kolędą, z biegiem czasu pieśń coraz częściej sięgała do źródeł pobożności ludowej i jako bardziej świecka nazwana została pastorałką.

Na koncercie chór wykonał m.in. cykl 12 polskich kolęd i pastorałek w opracowaniu Józefa Świdra.

Józef Swider jest słynnym kompozytorem i pedagogiem urodzonym w 1930 roku.Od 1952 pracuje jako wykładowca kompozycji i teorii muzyki w katowickiej Akademii Muzycznej (od 1979 na stanowisku profesora), gdzie przez wiele lat pełnił także funkcję dziekana i prorektora. Ponadto jest profesorem Uniwersytetu Śląskiego - Filii w Cieszynie (przez 15 lat kierował Instytutem Pedagogiki Muzycznej), a także Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Pod jego kierunkiem studiowali m.in.: Aleksander Lasoń, Andrzej Dziadek, Wiesław Cienciała. Wykłada na kursach dla dyrygentów i instruktorów muzycznych, jest jurorem konkursów kompozytorskich i śpiewaczych. Był również dyrektorem Związku Śląskich Kół Śpiewaczych i Instrumentalnych. Jest kompozytorem wielu znaczących utworów w dziedzinie muzyki chóralnej.

20-21 października, Rumia:

Wyjazd Chóru Parafialnego do Rumii

W dniach 19-21 października w Rumii odbywał się XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego. Jest to jedna z najpoważniejszych imprez tego typu w Polsce - efekt pasji grupy entuzjastów, wychowanków patrona festiwalu - ks. Stanisława Ormińskiego (1911 - 1987), salezjanina, muzyka, twórcy Apelu Jasnogórskiego oraz autora wielu opracowań utworów chóralnych i instrumentalnych, który swoje ostatnie lata życia spędził w Rumii, pełniąc różne funkcje duszpasterskie i opiekując się rumskimi chórami parafialnymi.

Specyfiką tego wydarzenia są dwa konkursy: organowy i zespołów chóralnych. W tegorocznym Festiwalu wzięło udział 7 organistów i 20 zespołów chóralnych z Polski, Litwy, Niemiec i Rosji. Natomiast, wśród gości znalazły się takie sławy, jak: Leon Kerremans z Belgii, Zoltan Kodaly z Węgier oraz Roman Perucki i Wiesław Ochman z Polski.

Uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu w sobotę, przysłuchując się koncertom eliminacyjnym chórów. W niedzielę zaś chórzyści zostali zaproszeni przez Pana Profesora Peruckiego na chór Katedry Oliwskiej. Podziwialiśmy jedne z najpiękniejszych polskich organów i dowiedzieliśmy się o nich wielu ciekawostek. Oczywiście nie zabrakło też tradycyjnej prezentacji w wykonaniu Pana Profesora.

W wolnych chwilach zwiedzaliśmy też Gdańsk i Sopot.


Niedziela, 29 stycznia 2006:

Śpiewanie kolęd cieszy się bardzo bogatą tradycją. W Polsce w dorobku twórczym posiadamy ponad 600 kolęd. Jest to bardzo duża ilość. Kolędy śpiewane są na całym świecie ale w Polsce zwyczaj ten jest najbogatszy. Jedna z nastarszych polskich kolęd, która jest dzisiaj powszechnie znana to kolęda "Anioł pasterzom mówił". Kolęda ta pochodzi z XVI wieku.

W Niedzielę 29 stycznia, po Mszy świętej o godzinie 18-tej odbył się koncert kolęd w wykonaniu parafialnego młodzieżowego zespołu śpiewaczego. Koncert ten przygotowała Pani Iwona Müller-Kukulska wraz z mężem, Panem Łukaszem Kukulskim, który wystąpił w podwójnej roli - dyrygenta i saksofonisty.

Pani Iwona, która jest organistką w naszej parafii już od ponad roku, ukończyła Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (wydział instrumentalny - organy). Pan Łukasz również jest absolwentem wydziału instrumentalnego Gdańskiej Akademii Muzycznej - specjalność klarnet, a w chwili obecnej kończy także podyplomowe studia chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest klarnecistą Orkiestry Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Koncert rozpoczął się kolędą "Wśród nocnej ciszy". Kolęda ta na stałe juz zagościła w polskiej tradycji związanej z uroczystą Mszą św. zwaną pasterką. "Wsród nocnej" ciszy rozbrzmiewa niemal we wszystkich kościołach w Polsce dnia 25 grudnia o północy na rozpoczęcie uroczystej Mszy świętej. 

Kolędy "Lulajże Jezuniu" oraz "Gdy śliczna Panna" powstały w XVII wieku. Swoim charakterem nawiązują do XIII-wiecznej tradycji, kiedy to ojcowie franciszkanie organizowali jasełka przy żłóbku Jezusa Chrystusa i śpiewali pieśni o charakterze kołysanek.

"Cicha noc, święta noc" to jedna z najpopularniejszych kolęd, znana  i wykonywana w wielu krajach świata. Kolęda ta powstała w XIX wieku w kościółku, w malutkiej austryjackiej wiosce. Tamtejszy wikariusz odprawiał Mszę bożonarodzeniową w nocy i stała się rzecz niezwykła. Podczas czytania ewangelii o narodzeniu Jezusa Chrystusa, w wiosce narodziło się dziecko. Ksiądz został poproszony o udanie się do kobiety, która źle zniosła poród, aby udzielić jej Komunii świętej i ostatniego namaszczenia.  Kobieta wyzdrowiała i mogła cieszyć się dorastaniem swojego synka. Ksiądz właśnie  słowami tej kolędy wspominał po powrocie do kościoła tamto wydarzenie "Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem". Organista słysząc te słowa skomponował do nich muzykę i tak powstała kolęda, która dzisiaj tak powszechnie jest znana.
W 1937 roku dla upamiętnienia twórców "Cichej nocy" wystawiono w Obendorfie kaplicę, gdzie w każdą Wigilię kolęda wykonywana jest w kilkunastu językach.

W wieku XVII bardzo popularne stały się kolędy o tematyce pasterskiej, które w swojej treści zawierały informacje na temat panujących zwyczajów w okresie narodzenia Jezusa Chrystusa. Do takich kolęd zalicza się kolęda "Dzisiaj w Betlejem", która była ostanią kolędą w wykonaniu chóralnym w czasie tego koncertu.

Koncertem tym pragniemy zachęcić wszystkich do współtworzenia naszego chóru parafialnego. Serdecznie zapraszamy w najbliższy piątek, 3 lutego, na godz. 19.00 do sali katechetycznej w podziemiach kaplicy.