Uroczystość
Matki Bożej Jasnogórskiej

26 sierpnia

Sierpień 2014
Ni Po Wt Sr Cz Pt So
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 141516
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31      

Święto to zostało zatwierdzone w 1904 roku dla diecezji wrocławskiej, na terenie której wówczas leżała Częstochowa. Dekretem Kongregacji Obrzędów z dnia 26 października 1956 roku Stolica Święta rozciągnęła to święto na wszystkie diecezje polskie. Oficjum brewiarzowe i formularz mszalny o Matce Bożej Częstochowskiej zatwierdził papież Pius XI w 1935 roku.

Cudowny Obraz MB Jasnogorskiej - kliknij i zobacz zrodlo Święto Pani Jasnogórskiej łączy się z historią obrazu i klasztoru Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. Władysław książę Opolski, Piast z linii śląskiej, był w XIV w. jednym z potężniejszych w Europie środkowej. Po śmierci Kazimierza Wielkiego († 1372 r.) był namiestnikiem Ludwika, króla Węgier i Polski na Rusi Halickiej. Był panem nie tylko Opola ale również między innymi Ziemi Wieluńskiej, na której leży Częstochowa. Gdy Władysław Opolczyk przebywał na Rusi Halickiej, na jego zamku w Bełzie znajdował się obraz Matki Boskiej, otaczany tam wielką czcią. Obraz zabrał stamtąd i umieścił w Ziemi Wieluńskiej na Jasnej Górze pod Częstochową, w założonym przez siebie w 1382 roku klasztorze paulinów. Zakonników sprowadził z Węgier, gdzie również miał swoje posiadłości. Władysław Jagiełło, chrześniak Władysława Opolczyka, zaopatrzył klasztor w darowizny w 1393 i 1414 roku. Sława cudami słynącego Obrazu zaczęła się szerzyć, jak o tym świadczy Jan Długosz (Hist. Pol. XI, a. 1430; Opera Omnia 13, 399). W święta Maryjne na Jasną Górę ciągnęli pątnicy z ówczesnego Królestwa Polskiego, ze Śląska, a nawet z Moraw i Węgier.

W 1430 roku dokonano napadu rabunkowego na klasztor. Uszkodzono wtedy obraz, co przypominają do dzisiaj dwie szramy na twarzy Matki Bożej. Wypadek ten pobudził wiernych do tym większego przywiązania do Obrazu, którego kopie rozchodziły się szeroko po państwie polskim i za jego granicami.

W 1501 roku Częstochowa, dotąd wieś, otrzymała prawa miejskie. Za czasów Zygmunta III klasztor i cała góra otoczona została murami obronnymi. Zaczęto też przebutowywać klasztor z drewnianego na murowany. Jasna Góra powoli stawała się twierdzą. Gdy w czasie najazdu szwedzkiego król opuścił kraj i szukał schronienia na Śląsku, a cały kraj wpadł w ręce Szwedów, ostała się Jasna Góra, dobrze umocniona, której obroną kierował przeor Augustyn Kordecki.

W 1682 roku przeprowadzono konserwację obrazu. Wtedy na odwrocie jego umieszczono sceny przedstawiające opiekę Matki Bożej nad oblężonymi miastami. W 1717 roku biskup Szembek dokonał pierwszej koronacji obrazu. W czasach rozbiorów Polski, Jasna Góra przestała być twierdzą militarną. Zaczęła natomiast być twierdzą duchową. Była najgłośniejszym ośrodkiem życia religijnego na Ziemiach Polskich. Była religijną stolicą kraju z tronem niebieskiej Królowej Polski. W 1910 roku nastąpiła druga koronacja obrazu. Korony podarował wtedy papież św. Pius X. Latem 1956 roku niezliczone rzesze z całej Polski modliły się przed obrazem swej Matki i Królowej, w trzechsetną rocznicę ślubów króla Jana Kazimierza. Rozmodlone tłumy gromadziły się tam podczas pobytu papieża Jana Pawła II w Częstochowie podczas Jego pielgrzymek do kraju. Uroczystość Wniebowzięcia NMP ściąga do Częstochowy liczne piesze pielgrzymki z różnych stron Polski.


Źródło: Ks. Tarsycjusz Sinka C.M. - Zarys Liturgiki