Św. Agnieszka
(† ok. 305)
|
Św. Agnieszka Rzymska, dziewica i męczennica, zmarła
Możemy przyjąć z bardzo dużym prawdopodobieństwem, że poniosła śmierć w wieku 12 lat. Swoją śmiercią, przez ścięcie mieczem, dała świadectwo nie tylko wierze, ale i czystości. Poniosła ją w Rzymie. W miejscu jej męczeńskiej śmierci, w późniejszych czasach, wystawiono kościół ku czci św. Agnieszki. Wzniesiony on został przy drodze Nomentańskiej. Znajdował się tam stadion, gdzie mordowano chrześcijan - dziś w tym miejscu miejscu znajduje się Piazza Navona, jedno z najpiękniejszych miejsc Rzymu. Na miejscu zaś, gdzie znajdował się grób Świętej, cesarz Konstantyn Wielki w wieku IV wystawił wspaniałą bazylikę.
Artyści przedstawiają św. Agnieszkę z barankiem, gdyż jej imię wywodzi się od łacińskiego wyrazu agnus - baranek. Dlatego powstał zwyczaj, że przy klasztorze, który znajduje się przy bazylice, siostry pielęgnują baranki, które poświęca się w dzień św. Agnieszki. Z ich wełny zakonnice wyrabiają paliusze, które papież rozsyła świeżo mianowanym metropolitom Kościoła Katolickiego.
Relikwie św. Agnieszki umieszczono przy wejściu do katakumb św. Agnieszki. Łączna długość korytarza wynosi ok. 5 km, rozchodzą się w dwóch kondygnacjach. Najdawniejsze wizerunki św. Męczennicy spotykamy już w wieku IV: w katakumbach św. Pamfila i w katakumbach Commodilli.
- Św. Agnieszka Rzymska w Internecie:
- Św. Agnieszka (Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie)
- Św. Agnieszka (Adalbertus)