Archiwum wydarzeń

A.D. 2007

Niedziela, 30 grudnia 2007:

Po Mszy św. o godz. 13.00 koncert "Kolędy i Poezje Bożonarodzeniowe". Organizatorem koncertu był Burmistrz, Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe i Parafia.

Wykonawcy:
Anna Lubańska - mezzosopran, solistka Teatru Wielkiego-Opery Narodowej,
Witold Żołądkiewicz - baryton, solista Opery Kameralnej,
Laura Łącz - aktorka Teatru Polskiego - recytacje,
kwintet muzyczny Orkiestry Dętej "Legenda" w składzie:
Paweł Kraski - kornet,
Maciej Woleński - kornet,
Piotr Dąbrowski - tenor,
Roman Miller - Tuba,
Tadeusz Niećko - organy.

Poniedziałek, 24 grudnia 2007:


W wigilijny poranek dzieci, które uczestniczyły w roratach przez cały adwent wraz z księdzem Krzysztofem, siostrami Annami oraz panami z Totus-Tuus, pojechały ze Światełkiem Betlejemskim na Olszynkę Grochowską. Po zapeleniu zniczy i modlitwie nad mogiłą żołnierzy wróciły do kościoła, przywożąc Światełko Betlejemskie parafianom.


Sobota, 22 grudnia 2007:


O godz. 14.00 Msza św. i opłatek wigilijny wszystkich Chorych i Seniorów.


Piątek, 21 grudnia 2007:

Jak co roku, z inicjatywy siostry charytatywnej, rozwożone były paczki dla osób starszych i chorych z naszej parafii.

Adwent to czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana, radosnego przygotowania na Święta Bożego Narodzenia. Przez cały ten okres w dni powszednie dzieci i młodzież uczestniczyły w Roratach.

Bielanki i dziewczęta z zespołu "Źródełka" tradycyjnie już piekły pierniki i przygotowywały sianko na stół wigilijny. Można je było nabyć co niedziela, przy wejściu do Kościoła.


Niedziela, 16 grudnia 2007:


W niedzielę, 16 grudnia, o godz. 17.00 uczestniczyliśmy w Jasełkach o Bożym Narodzeniu w wykonaniu dzieci z klasy IIa Szkoły Podstawowej nr 120


Niedziela, 9 grudnia 2007:

Wizyta Siostry Ewy Kaczmarek w Telewizji Trwam oraz w Radiu Maryja - spotkanie to dotyczyło tematu: "Represje i polityka komunistów wobec zgromadzeń żeńskich" i było oparte na książce s. Ewy : "Dlaczego przeszkadzały? Polityka władz partyjnych i rządowych wobec żeńskich zgromadzeń zakonnych w Polsce w latach 1945-1956."


Niedziela, 11 listopada 2007:

11 listopada obchodzimy Dzień Niepodległości. W naszym Sanktuarium dzień ten jest poświęcony wszystkim, którzy na Ołtarzu Boga i Ojczyzny złożyli w ofierze swoje życie, obchodzimy parafialny odpust. Tego dnia o godz. 13.00 Mszy św. odpustowej przewodniczył i kazanie wygłosił Pallotyn Ksiądz Feliks Folejewski. Uroczystość poprzedziło 40-godzinne Nabożeństwo

Po Mszy św. koncert pieśni patriotyczno religijnych pt. "Legiony To..."
Wykonawcy:
Anna Lubańska - mezzosopran, solistka Teatru Wielkiego Opery Narodowej,
Witold Żołądkiewicz - baryton, solista Opery Kameralnej,
Janusz Zakrzeński - aktor, recytacja poezji i prowadzenie koncertu
oraz Orkiestra Dęta "Legenda" pod dyrekcją Grzegorza Belniaka - dyrygenta Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Sobota, 20 października 2007:

Grupa dzieci z naszej parafii wraz z s. Magdaleną, s. Anną oraz ks. Zbigniewem udała się w tym dniu do Niepokalanowa. W muzeum św. Maksymiliana zapoznali się z życiem i działalnością Świętego, zwiedzili Bazylikę, a w kaplicy św. Maksymiliana modlili się wspólnie na Mszy Św.


Niedziela, 23 września 2007:

Wznowił swoją działalność chór parafialny. Próby odbywają się w każdy czwartek o godz. 19.00 w kaplicy. Zapraszamy wszystkich chętnych, a szczególnie panów, aby przyłączyli się do chóru i zasilili go swoim głosem.

Chór wraz z młodzieżową scholą parafialną będą w każdą niedzielę wzbogacać muzycznie Mszę św. o godz. 19.30.


Niedziela, 16 września 2007:

W 63 rocznicę Powstania Warszawskiego w dniu dzisiejszym o godz. 13.00 w naszym kościele odprawiona została Msza św. w intencji poległych żołnierzy Pułku Armii Krajowej "BASZTA" i innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych oraz zmarłych po wojnie.

2-9 lipca 2007:

Grupa dzieci z naszej parafii wraz z siostrami Anną, Agnieszką i Elizą oraz ks. Kszysztofem Abramowskim spędziła tydzień wakacji w Bieszczadach. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć...


Czwartek, 7 czerwca 2007:

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

W dniu tym lud chrześcijański składa z pobożnością publiczne świadectwo wiary w Eucharystię, wychodząc z Najświętszym Sakramentem na drogi i ulice w uroczystych procesjach. Zwyczajem Ojców naszych, z wiarą, czynimy tak i my dnia dzisiejszego.

Msza św. w intencji Parafii o godz. 16.00. Była to zarazem Msza św. Prymicyjna Księdza Alberta Mądrego, który w tym roku szkolnym jako kleryk odbywał praktykę duszpasterskią.

Tradycyjnie już w czasie Mszy św. śpiewał nasz chór parafialny.
Wszystkich, którzy pragnęliby dołączyć do nich i śpiewać na chwałę Pana serdecznie zapraszamy.

Po Mszy tradycyjna procesja eucharystyczna do czeterech ołtarzy.

Pierwszy Ołtarz, przy skrzyżowaniu Rozłuckiej z Kinową, przygotowali mieszkańcy ul. Rozłuckiej, Kinowej 4 i 6 oraz Wspólnota modlitewna dla Intronizacji Serca Pana Jezusa. Drugi Ołtarz, przy skrzyżowaniu Kinowej z Walewską, przygotowali mieszkańcy pozostałych bloków z ul. Kinowej oraz z Walewskiej. Trzeci Ołtarz, przy skrzyżowaniu Walewskiej i Międzyborskiej, przygotowali Ministranci, Lektorzy i Wspólnota Oazowa. Czwarty Ołtarz, przy kaplicy, przygotował Neokatechumenat.


Zobacz galerię zdjęć


Piątek, 13 kwietnia 2007:

Tradycyjne "Jajko Wielkanocne" dla Zespołów Parafialnych, oraz wszystkich uczestniczących w życiu Parafii w piątek przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego, 13 kwietnia po Mszy św. o godz. 18.00. Spotkanie na które serdecznie zapraszamy odbędzie się w kaplicy.

Święte Triduum Pachalne 2007:

Jak w tygodniu niedziela, tak w roku kościelnym święta Wielkanocy są najważniejszymi obchodami liturgicznymi. Niedziela jest cotygodniową Paschą, a Wielkanoc coroczną. Słusznie podkreśla się, że Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa, to wewnętrzna siła wiary chrześcijańskiej, źródło zbawienia i fundament wszystkich obchodów liturgicznych.

Ta najważniejsza i najstarsza uroczystość doroczna, dość wcześnie, bo co najmniej od IV wieku obejmowała trzy dni. Święty Augustyn († 430 r.) mówił o świętym triduum ukrzyżowanego, pogrzebanego i wskrzeszonego Pana. Według nowego kalendarza liturgicznego, Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą św. Wieczerzy Pańskiej, osiąga swój szczyt w Wigilii Paschalnej i kończy się nieszporami niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.


Poniedziałek, 2 kwietnia 2007:


II rocznica odejścia do Domu Ojca Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II. Po Mszy św. o godz. 18.00 odbyło się uroczyste Nabożeństwo, którym prosiliśmy naszego Pana Jezusa Chrystusa o łaskę wyniesienia na ołtarze naszego brata i rodaka. Rozważaliśmy i uczyliśmy się od Wielkiego Papieża jak żyć, aby zasłużyć na radość oglądania nieba. O godz. 21.37 uczestniczyliśmy we Mszy św. o rychłą kanonizację Jana Pawła II.


Sobota, 31 marca 2007:

Na godz. 14.00 zapraszamy na Mszę św. wszystkich Chorych i Seniorów. Po Mszy św. spotkanie przy "Jajku Wielkanocnym".

Niedziela, 25 marca 2007:

Po Mszy św. o godz. 13.00 Koncert Pasyjny "Stabat Mater" Giovanni Pergolesiego w wykonaniu Solistów Warszawskiej Opery Kameralnej. Organizatorem jest Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe i Parafia. Serdecznie zapraszamy.

Sobota, 24 marca 2007:

Na godz. 14.00 zapraszamy do kościoła Sybiraków i ich najbliższych. Odprawiona zostanie Msza św. w intencji Sybiraków, a po niej spotkanie przy jajku wielkanocnym.

Niedziela, 11 marca 2007:

W dniu dzisiejszym rozpoczynamy doroczne rekolekcje wielkopostne, trwać będą do środy włącznie. Rekolekcje dla dorosłych prowadzi Ksiądz Jacek Bazarnik kapelan Szpitala Dziecięcego Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, rekolekcje dla szkół prowadzą klerycy naszego Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Tarchominie.

Niedziela, 4 lutego 2007:

W tym tygodniu rozpoczynamy katechezy neokatechumenalne.
Spotkania odbywać się będą w kościele w poniedziałki i w czwartki o godz. 19.00. Serdecznie zapraszamy.

Niedziela, 14 stycznia 2007:

Po wieczornych Mszach św. o godz. 20.15 odbył się koncert kolęd w wykonaniu naszego Chóru Parafialnego. Koncert przygotowala Iwona Müller-Kukulska, organistka, absolwentka wydziału instrumentalnego - organy w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdansku oraz jej mąż Łukasz Kukulski, klarnecista, absolwent pedagogiki instrumentalnej w Akademii Muzycznej w Gdańsku, absolwent Podyplomowego Studium Dyrygentury Chóralnej w Akademii Muzycznej Bydgoszczy.

Zwyczaj kolędowania narodził się jeszcze w pogańskich czasach rzymskich, gdy to w pierwszych dniach roku sąsiedzi i krewni odwiedzali się wzajemnie, obdarowywali się prezentami i śpiewali pieśni calendae, chwalące początek miesiąca, domowników i otoczenie. Muzyka bowiem łączyć miała obyczaje i od zarania dziejów była wyrazem radości. Z upływem wieków pieśni te, również wśród chrześcijan, przybrały charakter religijny znany po dziś dzień. Obecnie śpiewane są w czasie Świąt Bożego Narodzenia - to jest 24 grudnia, aż do końca stycznia - święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej) obchodzonego 2 lutego. Początkowo twórcy kolęd czerpali z Ewangelii i nazwana została kolędą, z biegiem czasu pieśń coraz częściej sięgała do źródeł pobożności ludowej i jako bardziej świecka nazwana została pastorałką.

Na koncercie chór wykonał m.in. cykl 12 polskich kolęd i pastorałek w opracowaniu Józefa Świdra.

Józef Swider jest słynnym kompozytorem i pedagogiem urodzonym w 1930 roku.Od 1952 pracuje jako wykładowca kompozycji i teorii muzyki w katowickiej Akademii Muzycznej (od 1979 na stanowisku profesora), gdzie przez wiele lat pełnił także funkcję dziekana i prorektora. Ponadto jest profesorem Uniwersytetu Śląskiego - Filii w Cieszynie (przez 15 lat kierował Instytutem Pedagogiki Muzycznej), a także Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Pod jego kierunkiem studiowali m.in.: Aleksander Lasoń, Andrzej Dziadek, Wiesław Cienciała. Wykłada na kursach dla dyrygentów i instruktorów muzycznych, jest jurorem konkursów kompozytorskich i śpiewaczych. Był również dyrektorem Związku Śląskich Kół Śpiewaczych i Instrumentalnych. Jest kompozytorem wielu znaczących utworów w dziedzinie muzyki chóralnej.

Zobacz również: Archiwum wydarzeń A.D. 2006
Archiwum wydarzeń A.D. 2005
Archiwum wydarzeń A.D. 2004
Aktualności