Archiwum wydarzeń

A.D. 2006

Środa, 27 grudnia 2006:

W czasie Mszy św. o godz. 18.00 kolędy będzie śpiewać z nami Eleni. Po Mszy św. koncert kolęd w wykonaniu tej znanej piosenkarki.

Sobota, 11 listopada 2006:

Dzień Niepodległości. W naszym Sanktuarium dzień ten jest poświęcony wszystkim, którzy na Ołtarzu Boga i Ojczyzny złożyli w ofierze swoje życie, obchodzimy więc parafialny odpust. Uroczystość poprzedziło 40-to Godzinne Nabożeństwo. Mszy św. odpustowej o godz. 18.00 przewodniczył i kazanie wygłosił Pallotyn Ksiądz Feliks Folejewski. Po Mszy św. koncert pieśni patriotyczno - religijnych.

20-21 października, Rumia:

Wyjazd Chóru Parafialnego do Rumii

W dniach 19-21 października w Rumii odbywał się XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego. Jest to jedna z najpoważniejszych imprez tego typu w Polsce - efekt pasji grupy entuzjastów, wychowanków patrona festiwalu - ks. Stanisława Ormińskiego (1911 - 1987), salezjanina, muzyka, twórcy Apelu Jasnogórskiego oraz autora wielu opracowań utworów chóralnych i instrumentalnych, który swoje ostatnie lata życia spędził w Rumii, pełniąc różne funkcje duszpasterskie i opiekując się rumskimi chórami parafialnymi.

Specyfiką tego wydarzenia są dwa konkursy: organowy i zespołów chóralnych. W tegorocznym Festiwalu wzięło udział 7 organistów i 20 zespołów chóralnych z Polski, Litwy, Niemiec i Rosji. Natomiast, wśród gości znalazły się takie sławy, jak: Leon Kerremans z Belgii, Zoltan Kodaly z Węgier oraz Roman Perucki i Wiesław Ochman z Polski.

Uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu w sobotę, przysłuchując się koncertom eliminacyjnym chórów. W niedzielę zaś chórzyści zostali zaproszeni przez Pana Profesora Peruckiego na chór Katedry Oliwskiej. Podziwialiśmy jedne z najpiękniejszych polskich organów i dowiedzieliśmy się o nich wielu ciekawostek. Oczywiście nie zabrakło też tradycyjnej prezentacji w wykonaniu Pana Profesora.

W wolnych chwilach zwiedzaliśmy też Gdańsk i Sopot.


Niedziela, 15 października 2006:

Wizytacja Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Stanisława Kędziory.
Wizytacja rozpoczęła się w sobotę o 18.00. Po przywitaniu Jego Ekscelencji przed drzwiami świątyni nastąpiło przekazanie Ks. Biskupowi przez Ks. Proboszcza kluczy do Koscioła i stuły. Było to znakiem przejęcia przez Ks. Biskupa władzy w parafii na czas wizytacji. O godzinie 18.00 Jego Ekscelencja celebrował Mszę świętą na której sprawozdanie z życia parafii złożył Ks. Proboszcz a z działalności parafialnej grupy: charytatywna, Neokatechumenat, Żywy Różaniec, Wspólnota dla Intronizacji serca Jezusa, Wspólnota Ojca Pio.

W Niedzielę Ks. Biskup był obecny na wszystkich Mszach św. do południa.

  • Na Mszy o godz. 10.00 Jego Ekscelencja wygłosił homilię. W czasie tej Mszy św. sprawozdania złożyły grupy młodzieżowe (zespół spiewaczy, Oaza, Odnowa w Duchu Świętym.)
  • Na Mszy dziecięcej o godz. 11.30 sprawozdania złożyły Bielanki, ministranci i schola "Źródełka".
  • Mszę św. o godzinie 13.00 celebrował Ks. Biskup. Sprawozdanie złożyła wtedy Oaza Rodzin.
  • O godz. 16.00 Ks. Biskup odprawił nabożeństwo dla dzieci ze specjalnym błogosławieństwem małych dzieci

Po błogosławieństwie Jego Ekscelencja został pożegnany przez przedstawicieli parafii i po przekazaniu kluczy i stuły Ks. Proboszczowi zakończył pobyt w naszej Parafii.

Niedziela, 17 września 2006:

O godz. 13.00 Msza św. za poległych żołnierzy Pułku Armii Krajowej "Baszta" i innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych oraz zmarłych po wojnie. Na wspólną modlitwę zapraszamy szczególnie Powstańców Warszawy.

Sobota, 16 września 2006:

Tego dnia odbędzie się w Ossowie zlot młodzieży Diecezji Warszawsko - Praskiej. Na zlocie jak co roku odbędą się spotkania w grupach, Eucharystia, złożenie Księdzu Arcybiskupowi podań o udzielenie Sakramentu Bierzmowania.

Piątek, 1 września 2006:

Dziś przypada 67 rocznica wybuchu II Wojny światowej.
O godz. 18.00 Msza św. w intencji Ojczyzny oraz wszystkich poległych w Jej obronie.

Wtorek, 1 sierpnia 2005:

62 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
O godz. 18.00 Msza św. w intencji Powstańców Warszawy, dla poległych i zmarłych o łaskę zbawienia, dla żyjących o zdrowie i siły w dawaniu świadectwa o martyrologii naszego Narodu.

Czwartek, 15 czerwca 2006:

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.
W dniu tym lud chrześcijański składa z pobożnością publiczne świadectwo wiary w Eucharystię, wychodząc z Najświętszym Sakramentem na drogi i ulice w uroczystych procesjach. Zwyczajem Ojców naszych, z wiarą, czynimy tak i my dnia dzisiejszego.

Msza św. w intencji Parafii o godz. 16.00. Była to zarazem Msza św. Prymicyjna Księdza Roberta Jankowskiego, który w tym roku jako Diakon pomagał nam w pracy duszpasterskiej. Po Mszy tradycyjna procesja eucharystyczna o godz. 16.00.

Zobacz galerię zdjęć


Wtorek, 6 czerwca 2006:


Na Mszy św. o godz. 18.00 obchodziliśmy 35 rocznicę święceń kapłańskich Księdza Proboszcza. Dziękowaliśmy Bogu za 21 lat, które spędził w naszej Parafii i prosiliśmy aby następne 35 lat kapłaństwa spędził razem z nami.

Zobacz galerię zdjęć...


Niedziela, 28 maja 2006:

28 maja o godz. 11.30 odbyła się rocznica Pierwszej Komunii Świętej dla dzieci z klas IV-VI. Hasłem wspólnej modlitwy było przez "Maryje do Jezusa". Dzieci podczas tej Mszy Świętej dziękowały Bogu za pielgrzymkę Benedykta XVI do Polski i prosiły Maryję aby pokazywała im codziennie drogę do Jezusa Eucharystycznego i radość z przebywania blisko Niego. Po Mszy Świętej dzieci otrzymały pamiątkę wspólnej modlitwy - obraz Matki Bożej.

Sobota, 27 maja 2006:

zobacz wiecej zdjec

27 maja w sobotę dziecięca schola "Źródełka" została zaproszona przez p. Rogala do Halinowa na grilla. Na początek były szaszłyki, różnego rodzaju mięsa z gilowymi przyprawami a na deser przepyszne ciasto z galaretką i owocami. Czas wspólnego wypoczynku przeplatały zabawy oraz wspólne rozmowy. Dziękujemy za tak miło spędzony czas i wszelką życzliwość!

Zobacz galerię zdjęć


Niedziela, 14 maja 2006:

Santo Subito - Koncert Papieski.
Po Mszy św. o godzinie 13.00 odbył się uroczysty Koncert w wykonaniu Orkiestry "Victoria" Parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie oraz Solistów Sceny Warszawskiej - Bogumiły Dziel-Wawrowskiej (sopran), Rafała Bartmińskiego (tenor), Roberta Dymowskiego (bas/baryton). Organizatorami koncertu byli Pan Burmistrz naszej Dzielnicy, Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe oraz Parafia.

Wśród pieśni, które usłyszeliśmy podczas Mszy św. na szczególną uwagę zasługują Gaude Mater Polonia, Panis Angelicus C. Francka oraz Ave Maria G. Donizettiego. Po Mszy zaś podziwialiśmy tytułowe Santo Subito Jana Radomira oraz takie perełki muzyki klasycystycznej i romatycznej jak Stabat Mater Fryderyka Chopina, Pie Jesu z Requiem Gabriela U. Fauré, Agnus Dei George'a Bizeta, Ave Verum Wolfganga Amadeusza Mozarta i in. Na koniec wspólnie śpiewaliśmy "Abba Ojcze", "Barkę" oraz "Abyśmy byli jedno".

Koncertem tym pragnęliśmy uczczić zbliżającą się rocznicę kolejnych urodzin Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II.

Sobota, 22 kwietnia 2006:

Po Mszy św. o godz. 18:00 tradycyjne "Jajko Wielkanocne" dla Zespołów Parafialnych, oraz wszystkich uczestniczących w życiu Parafii. Spotkanie, na które serdecznie zapraszamy odbędzie się w kaplicy.

13-15 kwietnia 2006, Triduum Paschalne

Jak w tygodniu niedziela, tak w roku kościelnym święta Wielkanocy są najważniejszymi obchodami liturgicznymi. Niedziela jest cotygodniową Paschą, a Wielkanoc coroczną. Słusznie podkreśla się, że Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa, to wewnętrzna siła wiary chrześcijańskiej, źródło zbawienia i fundament wszystkich obchodów liturgicznych.

[Porządek Triduum Paschalnego]
[Więcej o Triduum Paschalnym]
[Zobacz więcej zdjęć]


Niedziela, 9 kwietnia 2006:

Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej. Po ostatniej Mszy św. ok. godz. 20.20 Droga Krzyżowa ulicami naszej Parafii. Serdecznie zapraszamy na to Nabożeństwo.

Środa, 5 kwietnia 2006:

O godz. 18.00 przybędzie do nas Ordynariusz Diecezji Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, aby udzielić młodzieży naszej Parafii Sakramentu Bierzmowania, zapraszamy na tę doniosłą Uroczystość.

Niedziela, 2 kwietnia 2006:

Po ostatniej wieczornej Mszy św. odbyło się Nabożeństwo dziękczynne za dar pontifikatu Jana Pawła II dla Kościoła i świata. Rozpoczęliśmy od wspomnień Prymasa Tysiąclecia jak Kardynał Karol Wojtyła został Papieżem. Następnie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem rozważaliśmy słowa Jana Pawła II z wybranych wezwań z Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Każdy z uczestniczących w Nabożeństwie otrzymał od braci z Totus Tuus znicz. Z zapalonymi zniczami w dłoniach szliśmy przed Najświętszy Sakrament, by osobistą modlitwą dziękować Bogu za Jego Dar, za Jego Miłość do nas, w Osobie Jana Pawła II.

Zobacz więcej zdjęć...


Piątek, 31 marca 2006:

Po Mszy św. o godz. 18.00 zapraszamy na Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, poprowadzone przez kwartet klarnetowy i solistów sceny warszawskiej. Organizatorem jest Parafia i Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe. Odpowiednia atmosfera, muzyka, śpiewy i poezja pozwoli nam w sposób inny niż zwykle przeżyć 14 Stacji Drogi Krzyżowej.

Sobota, 25 marca 2006:

Dnia 25 marca przedstawiciele dziecięcych (ministranci, schola, bielanki) i młodzieżowych (chór) grup parafialnych wraz z opiekunami ks. Krzysztofem, s. Elizą, s. Małgorzatą i s. Elżbietą wyjechali na misterium Męki Pańskiej pt. "Pieśń o Zbawicielu" do Ołtarzewa. Przed sztuką ksiądz Pallotyn oprowadził nas po terenie seminarium, opowiedział historię stowarzyszenia księży Pallotynów i pokazał kaplicę Matki Bożej Miłosierdzia. O 14.30 rozpoczęło się misterium - tajemnica. Przenieśliśmy się mocą wyobraźni w czasy Cesarstwa Rzymskiego, gdzie mogliśmy na nowo rozważać treści naszej wiary - śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
W drodze powrotnej przeprowadziliśmy konkurs. Wszyscy doskonale odpowiadali na zadawane pytania i dzięki temu każdy otrzymał nagrodę!

Zobacz więcej zdjęć...

Rekolekcje Wielkopostne 19-22 III 2006

Niedziela (19 marzec)
  7.00  Msza św. z nauką dla dorosłych
  8.30  Msza św. z nauką dla dorosłych
10.00  Msza św. z nauką dla dorosłych
11.30  Msza św. z nauką dla dzieci
13.00  Msza św. z nauką dla dorosłych
17.00  Gorzkie Żale z nauką pasyjną
18.00  Msza św. z nauką dla młodzieży
19.30  Msza św. z nauką dla młodzieży
21.00  Apel Maryjny z rozważaniem

Poniedziałek, wtorek, środa (20,21,22 marzec)
  8.00  Msza św. z nauką dla dorosłych
  9.30  Liceum Ogólnokształcące nr 47
10.40  Gimnazjum nr 26
11.45  Szkoła Podstawowa nr 120 (kl. I-III)
13.00  Szkoła Podstawowa nr 120 (kl. IV-VI)
17.30  Różaniec
18.00  Msza św. z nauką dla dorosłych
19.30  Nauka rekolekcyjna dla młodzieży
            studiującej i pomaturalnej
21.00  Apel Maryjny z rozważaniem

Spowiedź św:
wtorek i środa
godz. 7.00 - 14.00 i 16.30 - 21.30

Rekolekcje prowadzi Ksiądz Zenon Rutkowski
Kapelan Państwowej Straży Pożarnej Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wszystkich serdecznie zapraszamy
Szczęśc Boże.

Sobota, 11 lutego 2006:

Wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Jest to również Międzynarodowy Dzień Chorego. W naszym kościele Msza św. dla wszystkich schorowanych, dla Seniorów, Emerytów, Rencistów o godz. 14.00. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę.

Niedziela, 29 stycznia 2006:

Śpiewanie kolęd cieszy się bardzo bogatą tradycją. W Polsce w dorobku twórczym posiadamy ponad 600 kolęd. Jest to bardzo duża ilość. Kolędy śpiewane są na całym świecie ale w Polsce zwyczaj ten jest najbogatszy. Jedna z nastarszych polskich kolęd, która jest dzisiaj powszechnie znana to kolęda "Anioł pasterzom mówił". Kolęda ta pochodzi z XVI wieku.

W Niedzielę 29 stycznia, po Mszy świętej o godzinie 18-tej odbył się koncert kolęd w wykonaniu parafialnego młodzieżowego zespołu śpiewaczego. Koncert ten przygotowała Pani Iwona Müller-Kukulska wraz z mężem, Panem Łukaszem Kukulskim, który wystąpił w podwójnej roli - dyrygenta i saksofonisty.

Pani Iwona, która jest organistką w naszej parafii już od ponad roku, ukończyła Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (wydział instrumentalny - organy). Pan Łukasz również jest absolwentem wydziału instrumentalnego Gdańskiej Akademii Muzycznej - specjalność klarnet, a w chwili obecnej kończy także podyplomowe studia chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest klarnecistą Orkiestry Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Koncert rozpoczął się kolędą "Wśród nocnej ciszy". Kolęda ta na stałe juz zagościła w polskiej tradycji związanej z uroczystą Mszą św. zwaną pasterką. "Wsród nocnej" ciszy rozbrzmiewa niemal we wszystkich kościołach w Polsce dnia 25 grudnia o północy na rozpoczęcie uroczystej Mszy świętej. 

Kolędy "Lulajże Jezuniu" oraz "Gdy śliczna Panna" powstały w XVII wieku. Swoim charakterem nawiązują do XIII-wiecznej tradycji, kiedy to ojcowie franciszkanie organizowali jasełka przy żłóbku Jezusa Chrystusa i śpiewali pieśni o charakterze kołysanek.

"Cicha noc, święta noc" to jedna z najpopularniejszych kolęd, znana  i wykonywana w wielu krajach świata. Kolęda ta powstała w XIX wieku w kościółku, w malutkiej austryjackiej wiosce. Tamtejszy wikariusz odprawiał Mszę bożonarodzeniową w nocy i stała się rzecz niezwykła. Podczas czytania ewangelii o narodzeniu Jezusa Chrystusa, w wiosce narodziło się dziecko. Ksiądz został poproszony o udanie się do kobiety, która źle zniosła poród, aby udzielić jej Komunii świętej i ostatniego namaszczenia.  Kobieta wyzdrowiała i mogła cieszyć się dorastaniem swojego synka. Ksiądz właśnie  słowami tej kolędy wspominał po powrocie do kościoła tamto wydarzenie "Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem". Organista słysząc te słowa skomponował do nich muzykę i tak powstała kolęda, która dzisiaj tak powszechnie jest znana.
W 1937 roku dla upamiętnienia twórców "Cichej nocy" wystawiono w Obendorfie kaplicę, gdzie w każdą Wigilię kolęda wykonywana jest w kilkunastu językach.

W wieku XVII bardzo popularne stały się kolędy o tematyce pasterskiej, które w swojej treści zawierały informacje na temat panujących zwyczajów w okresie narodzenia Jezusa Chrystusa. Do takich kolęd zalicza się kolęda "Dzisiaj w Betlejem", która była ostanią kolędą w wykonaniu chóralnym w czasie tego koncertu.

Koncertem tym pragniemy zachęcić wszystkich do współtworzenia naszego chóru parafialnego. Serdecznie zapraszamy w najbliższy piątek, 3 lutego, na godz. 19.00 do sali katechetycznej w podziemiach kaplicy.

Piątek, 6 stycznia 2006:

Uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji ludowej znana jako Trzech Króli. Tego dnia odbyło się spotkanie opłatkowe uczestników rekolekcji ewangelizacyjnych i wszystkich zainteresowanych grupą Odnowy w Duchu Świętym.

Poniedziałek, 2 stycznia 2006:

2 stycznia odbył się opłatek najmłodszych śpiewaków z parafii. Na to spotkanie członkowie scholii zaprosili swoich rodziców i opiekunów. W świątecznym nastroju złożyliśmy sobie życzenia a następnie zasiedliśmy do stołu na smaczny poczęstunek. Spotkanie przeplatały kolędy wyśpiewane z najbliższymi oraz występ scholi z repertuarem pastorałek.


Zobacz również: Archiwum wydarzeń A.D. 2005
Archiwum wydarzeń A.D. 2004
Aktualności