Triduum Paschalne
A.D. 2013
W Wielki Tydzień wchodzimy uniesieni radosną nowiną: mamy Ojca Świętego! Kościół krótko pozbawiony był Pasterza, papież Franciszek został Biskupem Rzymu jeszcze przed tymi wielkimi dniami, które nas czekają: przed nami Triduum Paschalne i radość Zmartwychwstania Pańskiego. To szczyt roku liturgicznego. Takie znaczenie, jakie ma niedziela w tygodniu, takie znaczenie ma Wielkanoc w roku liturgicznym. Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej i kończy Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. W centrum jest Wigilia Paschalna. Pan powstał po męce. Zbawienie szło przez krzyż - trafnie ujmują to słowa pieśni:
Ogromna to tajemnica,
każde cierpienie ma sens,
prowadzi do pełni życia.
Jeśli chcesz mnie naśladować,
to weź swój krzyż na każdy dzień
i chodź ze mną zbawiać świat.
Nieodłącznym towarzyszem naszego życia jest ból i cierpienie, najczęściej spowodowane różnego rodzaju chorobami i dolegliwościami. Nieodłącznym towarzyszem naszego ziemskiego pielgrzymowania jest Jezus z Nazaretu. On też doświadczył cierpienia. I zmartwychwstał.
"Trzy Maryje poszły, drogie maści niosły.
Chciały Chrystusa pomazać,
Jemu cześć i chwałę dać.
Gdy na drodze były, tak sobie mówiły:
jest tam kamień niemały, a któż go odwali,
Gdy nad grobem stały, rzekł im Anioł biały:
Nie bójcie się Maryje, Zmartwychwstał Pan i żyje".
Pamiętajmy o tej wielkiej Nadziei dla nas wszystkich. I błogosławiona jest moc, która łączy niebo z ziemią, sprawy boskie z ludzkimi. Niech Zmartwychwstały Chrystus będzie stale obecny w naszym życiu, niech nas prowadzi, niech daje wskazówki, jak sobie radzić z codziennym cierpieniem i problemami, niech podpowiada jak wspierać bliźnich. Niech daje siłę i radość.
Ks. Krzysztof Jackowski
tekst zamieszczony na łamach Mieszkańca