Archiwum wydarzeń

A.D. 2005

Piątek, 30 grudnia 2005:

W święto Świętej Rodziny, po Mszy św. wieczornej odbyło się w kaplicy spotkanie opłatkowe dla Zespołów Parafialnych i wszystkich uczestniczących w życiu Parafii.

Niedziela, 25 grudnia 2005:

Mszą św. w nocy, tzw. Pasterką, rozpoczęliśmy Okres Bożego Narodzenia.

Według świadectw historycznych, w Rzymie uroczystość Bożego Narodzenia obchodzono na pewno w 336 roku. Są jednak podstawy do przypuszczenia, że obchodzone było tam znacznie wcześniej.

Więcej o Bożym Narodzeniu


Sobota, 24 grudnia 2004:

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia o godz. 5.40 z lampionami w rękach wyruszyliśmy po ogień Betlejemski. Tego trudnego zadania podjęły się dzieci z naszej parafii wraz z opiekunami: ks. Krzysztofem Abramowskim, siostrą Elżbietą oraz panami z kościelnej służby porządkowej Totus Tuus. Po odpaleniu ognia w Kościele ojców Pallotynów przy ulicy Skaryszewskiej i wspólnej modlitwie udaliśmy się do Olszynki Grochowskiej. Tam zapaliliśmy znicze przy pomniku ku pamięci ofiar bitwy pod Olszynką Grochowską, a pan Wojtek Komorowski opowiedział krótko historię bitwy z 1831 roku, która opóźniła szturm na Warszawę. Przeczytaliśmy napis na pomniku: "Przechodniu powiedz współbraciom, że walczyliśmy mężnie i umierali bez trwogi, ale z troską w sercu o losy Polski, o losy przyszłych pokoleń, o Twoje losy ku czci Bohaterów Olszynki Grochowskiej poległych dn. 25.02.1831 r." i wspólnie pomodliliśmy się za zmarłych bohaterów.

Potem wróciliśmy do naszego kościoła, gdzie w procesji wnieśliśmy światło betlejemskie i uczestniczyliśmy w ostatniej w tym roku Mszy Świętej roratniej.

Sobota, 17 grudnia 2005:

O godz. 11.00 w naszej parafii odbyła się Msza Święta dla seniorów, osób starszych i chorych. Niektórzy sami przyszli z wielkim trudem, inni ze swymi opiekunami przyjechali samochodami. W domach zostali Ci najbardziej chorzy, którzy z trudem poruszają się we własnym pomieszczeniu, albo leżą cały czas.

Podczas homilii Ksiądz proboszcz zachęcał do ufności Bogu. Mówił że ich cierpienie jest wartością przed Bogiem i mogą je ofiarować za innych.

Po Mszy Świętej odbyło się spotkanie opłatkowe w starej kaplicy. Był też poczęstunek słodki i owocowy, który przygotowała s. Danuta, odpowiedzialna za chorych na parafii wraz z młodzieżą i wolontariuszami. Słodycze i owoce ofiarowali ludzie ze sklepów, za co z serca składamy "Bóg zapłać". Wigilijne przedpołudnie umilała s.Elżbieta wraz z chórkiem dzieci za Szkoły Podst. Nr 120.

Chorzy wracali do swych domów podniesienia duchu i pełni radości.

Niedziela, 11 grudnia 2005:

W niedzielę 11 grudnie o godz. 11.30 rozpoczęły się rekolekcje dla dzieci. Rekolekcje te poprowadził ks. Krzysztof Abramowski wraz z siostrami Elżbietą i Elizą.

Codziennie robiliśmy jeden krok w stronę stajenki. Każdy krok stawialiśmy w rytm pieśni i piosenek religijnych oraz rozważaliśmy cnoty teologalne: wiarę, nadzieję i miłość. Na koniec każdy mógł wejść do stajenki, osobiście oddać pokłon i złożyć w darze symboliczne serce obmyte w sakramencie pokuty lub kwiatek przez siebie wykonany. Wszystkim dzieciom dziękujemy za wspólną modlitwę i spotkania.


Niedziela, 11 grudnia 2005:

Trzecia Niedziela Adwentu. W tym dniu rozpoczynamy doroczne Rekolekcje Adwentowe, które trwać będą do środy włącznie. Rekolekcje poprowadzi pochądzący z naszej Parafii Ksiądz Wacław Madej, proboszcz Parafii Świętego Marka w Warszawie.
W niedzielę nauki rekolekcyjne na wszystkich Mszach św.
W poniedziałek, wtorek i środę:
- Dla dorosłych o godz. 9.00 i 18.00
- Dla dzieci o godz. 16.30
- Dla młodzieży o godz. 19.30
- Apel Jasnogórski o godz. 21.00

Sobota, 10 grudnia 2005:

Korzystając z zaproszenia alumnów III roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej w sobotę 10 grudnia dzieci z naszej parafii wraz z opiekunami i siostrami udały się na przedstawienie pt. "Szelmostwa Skapena" J.B.P. Moliera.

Na chwilę przenieśliśmy się w XVII wiek do Neapolu. W bogatej scenerii i wspaniałej grze aktorów (kleryków) śledziliśmy codzienne życie rodzin Arganta i Geronta. Ich synowie (Oktaw i Leander) podczas nieobecności ojców próbują sobie ułożyć życie po swojemu. Jednak wola Ojców może okazać się na początku zupełnie inna. I tu z pomocą ma przyjść tytułowy Skapen, który miałby uknuć jakąś sztuczkę. Intrygi Skapena prowadzą do wielu zabawnych sytuacji i niespodziewanych zwrotów akcji.

Dziękujemy za zaproszenie i za wiele miłych wrażeń oraz ciekawych wniosków, które nasuwały się po obejrzeniu przedstawienia.

Niedziela, 4 grudnia 2005:

W tym roku inicjatywę sprzedaży sianka i pierników podjęła schola parafialna wraz z s. Elżbietą oraz bielanki z s. Elizą. W pracy pomagała również s. Bogusia, która przyjechała do naszej parafii na miesięczną praktykę.

Dzieciaki bardzo chętnie wraz z rodzicami przygotowały pięknie ozdobione pierniki i same pakowały z siankiem. W intensywną pracę włączyły się również nasi rodzice, babcie.

Sprzedaż będzie się odbywała od drugiej niedzieli adwentu. Ofiary ze sprzedaży sianka i pierników będą przeznaczone na wspólny wyjazd w wakacje (w zeszłym roku dzięki ofiarności parafian udało się wyjechać w góry do Zakopanego). Zapraszamy do nabywania sianka na stół wigilijny oraz pierników.


Roraty, Adwent 2005:

Adwent prowadzi do głębszej świadomości życia w czasie: Czas jest krótki! Jest to czas przygotowania do przyjęcia tajemnicy Wcielenia. Tajemnice tę przeżywamy i rozważamy tak szczególnie od poniedziałku do soboty podczas rorat o godz. 6.45.

Roraty, adwentowe msze odprawiane o wschodzie Słońca, podkreślają wyjątkowość tego okresu. Wielką radością napawa wszystkich to, że na roratach wśród naszych parafian nie brakuje dzieci. To one, często zaspana z plecakami na ramionach, z lampionem w ręku śpieszą do Kościoła. A tutaj wspólnie odliczamy dni, wyrywając kartki z kalendarza, do Świąt Bożego Narodzenia.

Sobota, 3 grudnia 2005:

O godz. 19.30 - "Jeśli zapomnę o nich..." - spektakl w wykonaniu artystów sceny Warszawskiej. Temat dotyczy polskiej Golgoty na Wschodzie. Organizator: Centrum Promocji Kultury, Burmistrz naszej Dzielnicy i Parafia. Serdecznie zapraszamy.

Piątek, 11 listopada 2005:

Dzień Niepodległości. W naszym Sanktuarium dzień ten jest poświęcony wszystkim, którzy na Ołtarzu Boga i Ojczyzny złożyli w ofierze swoje życie, obchodzimy więc parafialny odpust. Uroczystość poprzedziło 40-to Godzinne Nabożeństwo. Mszy św. odpustowej o godz. 18.00 przewodniczył i kazanie wygłosił ksiądz Andrzej Kuflikowski, proboszcz Parafii św. Ojca Pio na Gocławiu.

Po Mszy św. odbył się uroczysty koncert pieśni patriotycznej "SZARA PIECHOTA" w wykonaniu kwartetu klarnetowego Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wraz z solistami - Anetą Łukaszewicz i Feliksem Gałeckim. Gośćmi honorowymi byli m.in. Burmisrz Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy - Pan Tomasz Koziński oraz Dyrektor Dzielnicowego Centrum Promocji Kultury Praga Południe - Pani Barbara Gebler-Wasiak.

Koncert rozpoczęła najdawniejsza polska pieśń religijna, a zarazem pierwszy nasz hymn narodowy (śpiewany pod Grunwaldem w roku 1410 jako pieśn bojowa) - Bogurodzica. Natępnie wysłuchaliśmy utworów Fryderyka Chopina (m. in. mazurka a-moll i walca cis-moll - oczywiście w transkrypcji na kwartet klarnetowy) oraz Stanisława Moniuszko - arii Stefana z III aktu opery Straszny Dwór ("Cisza dokoła") i pieśni Prząśniczka. Koncert obfitował również w pieśń żołnierską - m. in. usłyszeliśmy takie pieśni jak "Wojenko, wojenko", "Rozkwitały pąki białych róż", "Jak to na wojence ładnie".

Pieśń patriotyczna w tak dobrym wykonaniu szczerze podbiła serca parafian, którzy - trzeba to przyznać - tłumnie przybyli na uroczystość a artystów podczas koncertu nagradzali gromkimi brawami.

Bogurodzica
Zobacz więcej w internecie...

Październik 2005:

W październikowe wtorki, środy i czwartki dzieci z naszej parafii wraz z s. Elżbietą i s. Elizą spotykały się w kościele na wspólnej modlitwie różańcowej. Poprzez rozważanie kolejnych tajemnic starały się lepiej poznać i pokochać Jezusa. Wraz z Maryją prosiły o to, co jest im i ich rodzinom najbardziej potrzebne. Jednym z licznych owoców tych modlitewnych spotkań są prace wykonane przez uczestników przedstawiające tajemnice różańcowe widziane oczami dzieci.


Niedziela, 23 października 2005:

O godzinie 14.00 koncert z cyklu EUROPEJSKA MUZYKA WOKALNA - Msza a-moll Stanisława Moniuszko. Wystąpili: Grażyna Mądroch - sopran, Ewa Mikulska - alt, Adam Kuczewski - organy. Koncert zrealizowany został dzięki pomocy finansowej miasta st. Warszawy decyzją Rady i Zarządu Dzielnicy Praga Południe oraz Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe.

Niedziela, 16 października 2005:

Dzień papieski w naszej parafii upłynął pod wezwaniem do podjęcia ewangelicznej przemiany życia. Gościliśmy zespół ewangelizacyjno muzyczny "Mocni w Duchu" z Łodzi. W czasie każdej Mszy Świętej byliśmy świadkami wielkiej mocy Ducha Świętego, który napełnia Kościół. Ducha Świętego, który jest mocą wierzących. Śpiew i świadectwo życia. Młodzi ludzie tak często określani jako pokolenie trudne mogli nas zawstydzić, gdy my zatroskani o kolejny dzień przejawiamy tak mało nadziei. Tu znak działającego w Kościele i przemieniającego człowieka Ducha Świętego w imię naszego Pana Jezusa Chrystusa dało nam poznać Miłość Ojca. Ta więź i poznanie Boga stała się dla nas wiążąca by coś zmienić, by sensownie żyć, by pozostawić troski, których dzień jest pełen a odkryć dynamizm chrześcijanina. Sługa Boży Jan Paweł II, gdy przyjmował 16 października 1979 roku posługę piotrową zachęcał nas: "Nie lękajcie się...- otwórzcie drzwi Chrystusowi", otwórzcie swoje serca dla Chrystusa. To nie tylko niewiele znacząca populistyczna propozycja - to wezwanie proroka naszych czasów, zobowiązanie by nie pozostać letnim. By nie myśleć tylko o narzekaniu na poziom kazania czy rolę parafii, ale wezwanie by Słowo stało się Ciałem we mnie. By Chrystus mnie kształtował. By odnaleźć sens wartości dla mojego życia. Tym jest poznanie ewangelii. Tym jest poznanie Chrystusa. Tym jest odnowa życia - nie na dziś, ale na jutro i każdy dzień. Tym jest zaufanie, że Chrystus może znaczyć wiele dla mnie. Że mnie może kształtować. Pozwól się mu odnieść. Rozpoczęliśmy (REO) Rekolekcje ewangelizacyjne Odnowy w Duchu Świętym. W kolejne piątki o godz. 19.15. Jeszcze 28 października możesz do nas dołączyć. A nawet gdyby nie to znajdziesz wiele okazji by takich przemyśleń dokonać. Tylko otwórz się na działanie Ducha Świętego. Przyjdź i zobacz. Może zapragniesz odkryć Miłość Boga w twoim życiu. Nic nie tracisz.

Ks. Irek

    Zespół wokalno-ewangelizacyjny "Mocni w Duchu"
  • Skład 16 października 2005r.: "Nie lękajcie się"
  • Z pamięcią o modlitwie:
  • O. Marcin Gryz SJ - opiekun zespołu
  • Piotr Rajski - gitara
  • Adam Dziedzic - gitara basowa, śpiew
  • Karolina Barycka - śpiew
  • Marta Tomczak - skrzypce, śpiew
  • Agnieszka Kołduch - śpiew
  • Ewelina Bijak - śpiew
  • Adrian Zieliński - ustawienie dźwięku
  • Agnieszka Gębalska - organizacja koncertu i dystrybucja


Świadectwo
Ściągnij film w formacie AVI (Xvid 20MB)
Galeria
Zobacz zdjęcia i filmy
http://www.jezuici.pl/mocni
Zobacz stronę zespołu

Wtorek, 4 października 2005:

Wspomnienie Świętego Franciszka z Asyżu. W tym dniu Kościół udziela błogosławieństwa dla świata zwierząt. Zapraszamy więc wszelkie zwierzaki z naszej parafii wraz ze swoimi opiekunami na godz. 17.00 na specjalne Nabożeństwo i udzielenie błogosławieństwa.

Sobota, 1 października 2005:

Tego dnia wraz ze scholą z naszej parafii, bielankami i ministrantami udaliśmy się do Loreto na trzeci zlot służby liturgicznej.

Zlot rozpoczęliśmy od zwiedzenia sanktuarium i modlitwy przed obrazem Matki Bożej Loretańskiej. O godz. 12.00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej , której przewodniczył biskup Stanisław. Po Mszy Świętej spotkaliśmy kleryka Piotra z naszej parafii z którym zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

Po Mszy Świętej odbywała się rywalizacja miedzy parafiami o tytuł najlepszej parafii. Wieliśmy udział w tej zabawie. Mimo braku wygranej nie brakowało radości i dobrej rozrywki. Po emocjach związanych z ostrą rywalizacją udaliśmy się na posiłek. Kiełbaska z bułka i herbata tutaj wszystkim bardzo smakowała.

Po skończonym spotkaniu w Loreto czas powrócić do domu. Po drodze mieliśmy jeszcze jedna atrakcję tego dnia. LODY. A sponsorem był Ksiądz Proboszcz! BARDZO DZIĘKUJEMY.


Zobacz galerię zdjęć


21-24 września 2005:

W dniach 21-24 września odbyła się pielgrzymka dziękczynna za dar pontyfikatu Jana Pawła II. Trwając na modlitwie, na nowo odkrywaliśmy wartość słów które nasz rodak kierował do nas w różnych miejscach w Polsce.

21 września uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Następnie przeżywaliśmy nabożeństwo przed relikwiami Krzyża Świętego na Łysej Górze. Zwiedziliśmy również najstarszą synagogę w Szydłowie a także ołtarz papieski w Starym Sączu. Nasz pierwszy dzień zakończył apel Jasnogórski w Brzegach, gdzie mieliśmy noclegi.

22 września modliliśmy się na różańcu przechodząc dróżkami w Ludźmierzu, wędrowaliśmy Doliną Kościeliską w Tatrach Zachodnich a także rozważaliśmy stacje drogi krzyżowej na Krzeptówkach. Nie zabrakło również spotkania z s. Teresą, która pokazała nam miejsce, gdzie papież mieszkał jak przyjeżdżał na odpoczynek - ukochane narty.

23 września zwiedzaliśmy Wawel a także nie mogło nas zabraknąć na ulicy Floriańskiej skąd papież tyle razy pozdrawiał młodzież oraz wszystkich pielgrzymów. W Kalwarii Zebrzydowskiej rozważaliśmy tajemnice różańca na Dróżkach Matki Bożej oraz zwiedziliśmy sanktuarium. W czasie pielgrzymowania odwiedziliśmy Wadowice gdzie nie mogło zabraknąć odwiedzin w domu i "wadowickich kremówek".

24 września modliliśmy się przy relikwiach Św. S. Faustyny oraz w Sanktuarium Bożego miłosierdzia w Łagiewnikach. W tym dniu uroczystą Msze Świętą przeżyliśmy w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Ze wzruszeniem w oczach dziękowaliśmy za osobę Jana Pawła II i za szczęśliwie przeżytą pielgrzymkę.

Zobacz galerię zdjęć


Niedziela, 18 września 2005:


W 61 Rocznicę Powstania Warszawskiego, w dniu dzisiejszym o godz. 13.00 w naszym kościele odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji poległych żołnierzy Pułku Armii Krajowej "Baszta" i innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych oraz zmarłych po wojnie. W czasie Mszy Świętej odsłonięta została i poświęcona Tablica upamiętniająca Żołnierzy Polskich poległych na wszystkich frontach II Wojny Światowej. Fundatorami Tablicy są Pani Zofia Klimek, były żołnież Pułku AK "BASZTA" oraz Urząd Dzielnicy Praga Południe.

Podczas uroczystości obecny był Sztandar Środowiska Żołnierzy Pułku AK BASZTA i Innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych (fot. z lewej) oraz Sztandar Pułku Artyleryjskiego "Granat" (fot. z prawej) a także Poczty Sztandarowe Papieskiej Kościelnej Służby Porządkowej "Totus Tuus" (fot. z prawej). Jednym z gości honorowych był Burmistrz Dzielnicy Praga Południe, Pan Tomasz Koziński. Obok byłych żołnierzy Środowiska Żołnierzy Pułku AK "BASZTA" i innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych, w uroczystości brali również udział żołnierze Pułku Ochrony im. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego - młodzi żołnierze Wojska Polskiego, którzy przejęli tradycje Pułku AK BASZTA. Oni też wystawili wartę honorową pod tablicą.

Po uroczystości odsłonięcia tablicy przyszedł czas na podziękowania Fundatorom, którzy zamiast tradycyjnych kwiatów otrzymali przepiękne albumy poświęcone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II zawierające zdjęcia i refleksje Jego fotografika Arturo Mari. Przyszedł również czas na wspomnienia i reflekcje z czasów Powstania Warszawskiego oraz czasów powojennych - czasów bohaterstwa, ale i męczeństwa żołnieży AK.


Dzisiaj poświęciliśmy także nową chrzcielnicę. Woda, która się w niej znajduje została poświęcona podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. "Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym" (Mk 1,7-8). Dlatego figura Pana Jezusa jedną ręką wskazuje na wodę, drugą zaś na gołębicę symbolizującą Ducha Świętego. Chrzcielnica wykonana jest z drzewa lipowego i wzorowana na chrzcielnicy znajdującej się w Kaplicy Sykstyńskiej na Watykanie.


Z inicjatywy Papieskiej Kościelnej Służby Porządkowej "Totus Tuus", od listopada 2004 roku, obraz Matki Bożej Matki Kościoła przebywa wśród warszawskich rodzin. Jest to kopia prastarej ikony znajdującej się w Bazylice św. Piotra. Ojciec Święty Jan Paweł II, po zamachu na swoje życie, polecił wykuć jej kopię w ścianie Pałacu Apostolskiego w Watykanie i w dniu 8 grudnia 1981 roku dokonał jej poświęcenia. Obraz ten przebywał w naszej Parafii od niedzieli, 8 maja. Dzisiaj, na tej Mszy św., pożegnaliśmy go i przekazali Parafii Bożego Ciała na Kamionku.


Zobacz galerię zdjęć...

Czwartek, 1 września 2005:

66 rocznica wybuchu II Wojny Światowej.
O godz. 18.00 Msza św. w intencji Ojczyzny oraz wszystkich poległych w Jej obronie.

Poniedziałek, 1 sierpnia 2005:

61 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
O godz. 18.00 Msza św. w intencji Powstańców Warszawy, dla poległych i zmarłych o łaskę zbawienia, dla żyjących o zdrowie i siły w dawaniu świadectwa o martyrologii naszego Narodu.

Niedziela, 19 czerwca 2005:

Dzisiejsza niedziela jest ostatnią niedzielą przed wakacjami. Po Mszy św. o godz. 13.00 tradycyjne już poświęcenie pojazdów mechanicznych: samochodów, motocykli, rowerów. Zapraszamy wszystkich zmotoryzowanych, którzy pragną bezpiecznie podróżować pod opieką Patrona kierowców Świętego Krzysztofa.


Sobota, 18 czerwca 2005:

Rocznica zwycięzkiej bitwy pod Lagarde (17 i 18 czerwca 1940 roku). O godz. 11.00 Msza św. w intencji I Dywizji Grenadierów oraz Uroczysty Apel przy Pomniku Grenadierów na skrzyżowaniu ulicy Grenadierów i Alei Stanów Zjednoczonych, który upamiętnia szlak bojowy tej Dywizji. W tym roku przypada 65 rocznica powstania I Dywizji Grenadierów na francuskiej ziemi. Zapraszamy na tę patriotyczno - religijną Uroczystość.

Zobacz relację z uroczystości w numerze sierpniowym KOMBATANTA
Zobacz też relację z uroczystości w 2004 roku


Niedziela, 12 czerwca 2005:

W sobotę, 4 czerwca o godz. 10.00 w Bazylice Katedralnej Świętego Floriana, Ksiądz Diakon Artur Zawadka pomagający u nas w posłudze duszpasterskiej przyjął święcenia Kapłańskie.

12 czerwca o godz. 13.00 Ksiądz Artur odprawił w naszej parafii Mszę św. Prymicyjną.

Decyzją Księdza Biskupa Ordynariusza Ksiądz Artur będzie pełnił obowiązki wikariusza w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Śródborowie k/Otwocka. Życzymy Księdzu obfitości Bożej Łaski oraz ludzkiej życzliwości podczas pracy duszpasterskiej.


Niedziela, 29 maja 2005:

Pani Iwona Müller-Kukulska, pełniąca obowiązki organisty w naszej parafii, wystąpiła z recitalem organowym podczas Majowych Koncertów Organowych odbywających się w kościele pw. św. Andrzeja Boboli (parafia MB Nieustającej Pomocy) na Saskiej Kępie. Usłyszeliśmy dzieła niemieckich i francuskich kompozytorów:

  • N. Bruhns - Preludium e -moll,
  • J. Pachelbel - Ciacona f - moll,
  • J.S.Bach - Chorał - Schmucke dich, o liebe Seele,
  • C. Franck - Chorał h - moll
  • Ch. M. Widor - Finał z symfonii gotyckiej
  • Publiczność wielokrotnie nagradzała Panią Iwonę gromkimi brawami, nie obyło się też bez bis-u podczas którego usłyszeliśmy tę najsłynniejszą Toccatę d-moll J. S. Bacha. Naprawdę warto było posłuchać tych wszystkich wspaniałości! I mamy nadzieję, że nie był to ostani koncert w wykonaniu Pani Iwony.


    Czwartek, 26 maja 2005:

    Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Lud chrześcijański składa z pobożnością publiczne świadectwo wiary w Eucharystię, wychodząc z Najświętszym Sakramentem na drogi i ulice w uroczystych procesjach. Zwyczajem Ojców naszych, z wiarą, czynimy tak i my dnia dzisiejszego.

    Msza św. w intencji Parafii o godz. 16.00. Po Mszy św. rozdzwoniły się dzwony, a my wzorem lat ubiegłych, ruszyliśmy ulicami Parafii w tradycyjnej procesji eucharystycznej. [Zobacz trasę procesji]

    Pierwszy Ołtarz, przy skrzyżowaniu Rozłuckiej z Kinową, przygotowali mieszkańcy ul. Rozłuckiej oraz Kinowej 4 i 6.

    Drugi Ołtarz, przy skrzyżowaniu Kinowej z Walewską, przygotowali mieszkańcy pozostałych bloków z ul. Kinowej oraz z Walewskiej.

    Trzeci Ołtarz, przy skrzyżowaniu Walewskiej i Międzyborskiej, przygotowali Ministranci, Lektorzy i Wspólnota Oazowa.

    Czwarty Ołtarz, przy kaplicy, przygotował Neokatechumenat.


    Przez całą Oktawę Bożego Ciała o godz. 18.00 Msza św. o Najświętszej Eucharystii oraz Nieszpory z procesją eucharystyczną. Do uświetnienia tych obrzędów zapraszamy biel i asystę kościelną. W czwartek, 2 czerwca, zakończenie Oktawy Bożego Ciała. Po Mszy św. o godz. 18.00 procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy wzniesionych przy kościele. Po procesji tradycyjny obrzęd błogosławieństwa wianków z ziół i kwiatów.

    Niedziela, 15 maja 2005:


    Na Mszy sw. o godz. 11.30 dzieci klas II przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej.

    Dzieci klas trzecich obchodzą Rocznicę Pierwszej Komunii Świętej dnia 22 maja. Rocznica Pierwszej Komunii Św. dla dzieci klas czwartych oraz starszych dnia 29 maja, również o godzinie 11.30


    Sobota, 14 maja 2005:

    Pielgrzymka autokarowa do Obór w intencji Parafii i Ojczyzny.

    Niedziela, 8 maja 2005:

    Wykuty w ścianie Pałacu Apostolskiego w Watykanie, wyłożony kafelkami, znajduje się obraz Maryi Matki Kościoła, poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 8 grudnia 1981 roku - kopia prastarej ikony znajdującej się w Bazylice św. Piotra.

    Z inicjatywy Papieskiej Kościelnej Służby Porządkowej "Totus Tuus", od listopada 2004 roku, kiedy to stan zdrowia Ojca św. uległ znacznemu pogorszeniu, kopia tego obrazu przebywa wśród warszawskich rodzin. Do tej pory nawiedził m.in. Parafię Św. Patryka, Parafię Najczystszego Serca Maryi przy pl. Szembeka, Parafię Apostołów Jana i Pawła na Orliku, Parafię Nawrócenia św. Pawła Apostoła przy ul. Kobielskiej. W dniu dzisiejszym, Mszą św. o godzinie 10:00, rozpoczął on wędrówkę po naszej Parafii. Codziennie po Mszy św. o godzinie 18.00 będzie wędrował do kolejnej rodziny, a w niedziele będzie przebywał w Sanktuarium. W maju i czerwcu będzie nawiedzał rodziny braci Kościelnej Służby Porządkowej, w lipcu i sierpniu innych zespołów parafialnych, we wrześniu znowu powróci do braci Papieskiej Kościelnej Służby Porządkowej, aby zostać przekazanym dalej, do Parafii Bożego Ciała na Kamionku.

    Najukochańsza, umiłowana Bogarodzico Dziewico ...

    Wtorek, 3 maja 2005:

    W dniu dzisiejszym Uroczystość NMP Królowej Polski. Głównej Patronki naszej Ojczyzny. W naszej parafii doroczny odpust. O godz. 18.00 Msza św. w intencji Parafii.

    Dziewiętnaście lat temu - 3 maja 1986 roku odprawiliśmy pierwszą Mszę św. na ulicy przy kapliczce z 1829 roku, prosząc Boga, aby powstała parafia i był budowany kościół. Modliliśmy się w ten sposób bez względu na pogodę i porę roku przez osiemnaście miesięcy. Bóg wysłuchał nasze modlitwy, teraz prośmy Go by pomógł nam w dokończeniu budowy i czuwał nad naszym rozwojem duchowym.

    Niedziela, 1 maja 2005:

    W tym tygodniu na wieżach kościelnych zostały zainstalowane dzwony. Zostały one odlane w 1967 roku w Królewskiej Ludwisarni Eijsbouts w Asten w Holandii.

    Największy z nich, Willibrordus, swoje imię zawdzięcza św. Willibrordowi, który przebywał w Holandii w latach 690-714 by rozpocząć tam dzieło misyjne, ewangelizując i budując kościoły (zwłaszcza na północy kraju). Dzwon waży 485 kg, ma średnicę 920 mm i ton a1. Średni dzwon to Petrus (Piotr) - jego waga to 285 kg, średnica 780 mm a brzmienie c2. Najmniejszy, Johannes de Doper (Jan Baptysta) - 140 kg o średnicy 615 mm i dźwięku e2.


    Niedziela, 24 kwietnia 2005:

    "Wszyscy wiemy, że trzeciego dnia Pan Jezus odsunął ciężki kamień i wyszedł z grobu. Stał się największy cud!!!! Uśmiechamy się niosąc święcone w koszyczkach. Bije wesoło dzwon, mali i duzi klękają w konfesjonałach - zapomnieli być dobrzy"...

    Tymi słowami uczniowie Szkoły Podstawowej nr 120, rozpoczęli na Mszy niedzielnej o godz. 11.30 przedstawienie pt. Wielkanoc Jonatana. Mali aktorzy przygotowywali to dzieło wraz z Siostrami : Agnieszką i Elżbietą oraz p. Aliną Staniszewską. Słowem i piosenką przypomnieli nam co niosą Święta Wielkiej Nocy i jak bardzo jesteśmy ważni dla Pana Boga.

    [Zobacz więcej zdjęć]


    Środa, 13 kwietnia 2005:

    Dziś gościliśmy w naszej Parafii Księdza Biskupa Kazimierza Romaniuka. Dostojny Gość przewodniczył Mszy św. o godzinie 18.00, podczas której udzielił Sakramentu Bierzmowania młodzieży klas trzecich gimnazjalnych.


    W sobotę, 2 kwietnia 2005 roku, o godz. 21:37
    Pan Bóg odwołał do Siebie Ojca Świętego, Jana Pawła II.

    Na sobotni wieczór zaplanowano czuwanie przygotowane przez Kościelną Służbę Porządkową Totus Tuus, siostry Elżbietę i Agnieszkę oraz kl. Piotra Komorowskiego z Mszą Świętą o północy za papieża. Od godziny 20.00 ludzie modlili się w kościele, słuchając słów Ojca Świętego. O 21.37 w godzinie śmierci Wielkiego Papieża modlono się na różańcu. Msza o północy stała się więc pierwszą żałobną Mszą za zmarłego Papieża. Zgromadziło się na niej mnóstwo ludzi, podobnie jak w wielu kościołach Warszawy i całej Polski. Dziękowaliśmy Bogu za Jego życie, za Jego pontyfikat i modliliśmy się o Jego wyniesienie na ołtarze.

    We środę (6.04) - wieczorna Msza św. o godz. 18:00 w intencji Jana Pawła II.
    We czwartek (7.04) - o godz. 18:00 Msza św. żałobna w intencji Jana Pawła II. Po Mszy św. wspólne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem do godziny 23:00.
    Do dnia 24 kwietnia w kościele była wyłożona księga kondolencyjna, do której można się było wpisywać wyrażając swój żal, pamięć i oddanie Ojcu Świętemu. Aż do dnia wyboru nowego Papieża kościół pozostawał otwarty do godziny 22:00.

    Umiłowany Ojcze Święty
    Testament Ojca Świętego Jana Pawła II
    Jan Paweł II
    Encykliki, adhortacje, orędzia i in. dokumenty Ojca Św. Jana Pawła II
    Dokumenty Kościoła, w tym wiele dokumentów Ojca Św. Jana Pawła II

    19 kwietnia, w drugim dniu konklawe, papieżem został wybrany niemiecki kardynał Joseph Ratzinger. Jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II przybrał imię Benedykta XVI-go.

    Habemus Papam!


    Niedziela, 3 kwietnia 2005:

    Od jutra zaczynamy katechezy neokatechumenalne w naszej parafii. Będą się one odbywały w poniedziałki i czwartki o godzinie 19.00. Są one skierowane do wszystkich, którzy ukończyli conajmniej 14 rok życia. Serdecznie zapraszamy.

    Sobota, 2 kwietnia 2005:

    Po Mszy św. o godzinie 18:00 wielkanocne spotkanie parafialne, które ze względu na modlitwę w intencji ciężko chorego Jana Pawła II przebiegło bardzo krótko i ograniczyło się do złożenia życzeń.

    Wtorek, 29 marca 2005:

    Wyjazd maturzystów z terenu naszej parafii do Częstochowy, polecając Bogu zbliżającą się maturę i prosząc o dary Ducha Świętego na ten czas intensywnego wysiłku umysłowego. Wraz z młodzieżą na tę pielgrzymkę udali się księża Krzysztof Kozera i Grzegorz Grzymkiewicz.

    27 marca - 2 kwietnia 2005:

    Trudny czas dla całego Kościoła, wierni i niewierzący na całym świecie łączą się w modlitwie w intencji wielkiego autorytetu naszych czasów - Ojca Świętego Jana Pawła II. Jest to dla Kościoła drugi "Wielki Tydzień", w naszej parafii też zaszło wiele zmian - od piątku 1. IV. kościół przez cały czas pozostaje otwarty, trwają czuwania, które gromadzą ogromną ilość wiernych, są kolejki do konfesjonałów, przed kościołem płoną znicze.

    24-27 marca 2005, Triduum Paschalne, Wielkanoc

    Jak w tygodniu niedziela, tak w roku kościelnym święta Wielkanocy są najważniejszymi obchodami liturgicznymi. Niedziela jest cotygodniową Paschą, a Wielkanoc coroczną. Słusznie podkreśla się, że Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa, to wewnętrzna siła wiary chrześcijańskiej, źródło zbawienia i fundament wszystkich obchodów liturgicznych.

    [Triduum Paschalne]
    [Wielkanoc]


    Niedziela, 20 marca 2005:

    Niedziela Palmowa - a więc na Mszy dziecięcej konkurs palm, wykonanych przez same dzieciaki. Za najpiękniejsze, największe i w ogóle same naj- dzieci otrzymały nagrody ufundowane przez ks. Proboszcza. Jurorami były same dzieciaki, one dokonywały wyboru i przyznawały nagrody, a było to zadanie nie najłatwiejsze, wszystkie palmy bowiem były bardzo oryginalne.

    " Zbawienie przyszło przez krzyż..."
    Wieczorem ulicami dzielnicy przeszła przygotowana przez ruchy i grupy działające w naszej parafii Droga Krzyżowa. Nad całością czuwała Kościelna Służba Porządkowa Totus Tuus. Wielu parafian wzięło w niej udział. Śpiew i modlitewne skupienie towarzyszyło wszystkim obecnym.

    Sobota, 19 marca 2005:

    Uroczystość Świętego Józefa. O godz. 14.00 Msza św. dla wszystkich Chorych i Seniorów.

    Dla wielu starszych i samotnych ludzi z naszej parafii był to dzień świątecznego spotkania z okazji zbliżającej się Wielkanocy. Spotkanie to przygotowała s. Kornelia dzięki pomocy wielu życzliwych ludzi. Życzenia świąteczne uzupełniło świąteczne jajko, śpiew dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 120. Tego dnia tradycyjnie wręczono wszystkim obecnym gościom kartki świąteczne wykonane przez dzieci z pomocą sióstr katechetek: Elżbiety i Agnieszki. W roznoszeniu paczek po domach pomogła jej siostra nowicjuszka Monika, która przyjechała z Poznania.W krótkim czasie zapoznała się z pracą sióstr na wielu frontach, również na polu walki katechetyczno-wychowawczej w szkole podstawowej.


    Niedziela, 6 marca 2005:

    Czwarta Niedziela Wielkiego Postu. Rozpoczęliśmy w tym dniu Rekolekcje Wielkopostne. Trwały one do środy włącznie. Rekolekcje poprowadził Pallotyn Ksiądz Roman Rusinek, misjonarz.

    Ks. Roman Rusinek SAC ze zgromadzenia Ojców Pallotynów.
    Święcenia kapłańskie otrzymał w 1993 roku. W latach 1994 - 2001 przebywał w Afryce w Rwandzie. Dzieje swojej pracy misyjnej opisał w książce Dzieci Rwandy. Jest to pełna ciepła opowieść o Rwandzie, jej pięknie ale też i jej tragedii. Tysiące niewinnych sierot płaci najwyższą cenę za bratobójczą wojnę w 1994 r., w której zginęło 1,5 mln Rwandyjczyków.
    Książkę tę można było nabyć podczas rekolekcji - dochód z niej przeznaczony był na pomoc głodującym dzieciom Rwandy.


    Więcej o pracy misyjnej Ojców Pallotynów:
    Prowincja Chrystusa Króla (Warszawa)
    Prowincja Zwiastowania Pańskiego (Poznań)

    Piątek, 11 lutego 2005:

    Wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Jest to również Międzynarodowy Dzień Chorego. W naszym kościele Msza św. dla wszystkich schorowanych, dla Seniorów, Emerytów, Rencistów o godz. 14.00. W czasie Mszy św. udzielony zostanie Sakrament Chorych. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę.

    Środa, 9 lutego 2005:

    Popielec. Rozpoczynamy Okres Wielkiego Postu. "Pamiętaj człowiecze, żeś prochem i w proch się obrócisz".

    Zwyczaj posypywania głów popiołem sięga wczesnego średniowiecza. Wtedy posypywano głowy grzesznikom w ramach obrzędów pokutnych, gdy wyprowadzano ich z kościoła. Od X wieku zaczęto posypywać przy tej okazji również głowy wszystkim obecnym w kościele. Obrzędy pokuty publicznej zanikły, a posypywanie głów pozostało, jako trwały zwyczaj. [...]

    [Więcej o Okresie Wielkiego Postu]

    Niedziela, 16 stycznia 2005:


    W dniu wczorajszym zakończył pracę organisty Pan Karol Królik. Od dnia dzisiejszego obowiązki organisty pełnić będzie Pani Iwona Müller-Kukulska. Pani Iwonie życzymy owocnej pracy w naszej parafii.


    Czwartek, 13 stycznia 2005:


    Jasełka Bożonarodzeniowe. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 120, wraz ze swoimi paniami nauczycielkami - Katarzyną Możdżeń i Katarzyną Skukowską, jeszcze raz skierowały nasze myśli ku Świętom Bożego Narodzenia. Tego dnia, po wieczornej Mszy św. mogliśmy ucieszyć nasze oczy i serca. Nie zabrakło braw, a także słów uznania ze strony Księdza Proboszcza, który młodych aktorów dodatkowo nagrodził słodyczami.


    Niedziela, 9 stycznia 2005:

    Po Mszy św. o godz. 13.00 odbył się koncert kolęd w wykonaniu artystów sceny warszawskiej, zorganizowany przez Centrum Kultury Dzielnicy Praga Południe oraz przez Parafię. Usłyszeliśmy tradycyjne polskie kolędy we wspaniałym wykonaniu wokalno-instrumentalnym oraz instrumentalnym. Oprócz kolęd mogliśmy się też delektować takimi perełkami muzyki barokowej jak Aria na strunie G J. S. Bacha. Będzie co wspominać przez cały rok...


    Zobacz również: Archiwum wydarzeń A.D. 2004
    Aktualności