Archiwum wydarzeń

A.D. 2004

Grudzień 2004:

Tymczasowe krzesła w nawie głównej kościoła zastąpiły piękne dębowe ławki


25 grudnia 2004:

Boże Narodzenie. Do IV wieku spojrzenie wiary zwrócone było więcej na zbawcze dzieło Chrystusa, a mniej na Niego samego. Od początku IV wieku sama Osoba Zbawiciela stała się przedmiotem rozważań teologicznych. (...) To bliższe zajęcie się Osobą Chrystusa sprzyjało wprowadzeniu uroczystych obchodów Bożego Narodzenia. Treścią tej uroczystości stał się Jezus Chrystus, prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek, który narodził się z Dziewicy. [ Zobacz więcej ... ]

19 grudnia 2004:

W parafii od kilklu już lat istnieje zwyczaj, że przed Świętami dziewczynki działające w zespole bielanek poprzez pieczenie i ozdabianie pierniczków zbierają na wakacyjny wyjazd z siostrami. Również w tym roku s. Elżbieta podjęła to zadanie. Pomagały jej w tym dziewczęta z zespołu śpiewaczego "Źródełka", pakując zebrane pierniki w folię i dołączając do nich zapakowane w osobną kopertę sianko na stół wigilijny. W niedziele, po Mszach świętych dziewczynki z zespołu zachęcały parafian do nabywania tych pięknych pierniczków, co nie było specjalnie trudne.


11 grudnia 2004:


Siostra Kornelia dzięki życzliwości i pomocy dobrodziejów z pobliskich sklepów i piekarni zorganizowała spotkanie wigilijno-opłatkowe dla osób starszych i samotnych z naszej parafii. Rozpoczęło się ono Mszą Świętą po której wszyscy udali się do dawnej kaplicy parafialnej na dzielenie się opłatkiem. Wszyscy podopieczni s. Kornelii otrzymali w prezencie kartki wykonane przez dzieci naszej parafii. Dla wielu uczestników spotkania była to jedyna wigilia jaką w tym roku mogli przeżyć.


6 grudnia 2004:

Obchodzimy dziś wspomnienie św. Mikołaja biskupa - ulubionego świętego wszystkich grzecznych dzieci. Dużą niespodzianką podczas Mszy św. roratniej był Mikołaj w osobie s. Kornelii (przebranej nie do poznania), który rozdawał smakołyki i śpiewał z dziećmi ich ulubioną pieśń: "Świeć gwiazdeczko..."


28 listopada - 24 grudnia 2004:

advento (łac.) - zbliżać się, nadciągać
adventus (łac.) - przybycie, nadejście, ale również początek.

Adwent jest okresem liturgicznym rozpoczynającym nowy rok liturgiczny, lecz przede wszystkim przygotowującym nas na święta Bożego Narodzenia. Jest to okres, w którym wspomina się pierwsze przyjście Jezusa a jednocześnie oczekuje się Jego powtórnego przyjścia w dniu ostatecznym. I choć kolor szat liturgicznych jest fioletowy nie ma on charakteru czysto pokutnego - jest to czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana.

[Więcej o Adwencie...]
[Rekolekcje Adwentowe...]

14 listopada 2004:

Niedziela Emigranta to uroczystość dla wspólnoty Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej - w tym roku jest to dzień, w którym Siostry dziękowały Bogu za 45 lat istnienia wspólnoty zakonnej, dlatego w kościele parafialnym o godz. 10.00 w intencji Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla została odprawiona uroczysta Msza św., w czasie której Siostry wraz z Siostrami z Lublina ponowiły śluby zakonne - czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Na zakończenie Mszy wobec zgromadzonych w kościele wiernych s. Ewa w kilku słowach przedstawiła charyzmat wspólnoty zakonnej, jak również potrzebę tego rodzaju posługi wobec emigrantów, zachęcając wszystkich do modlitwy za Polonię jak również w intencji jej duszpasterzy.

[ Zobacz historię Zgromadzenia ]

11 listopada 2004:

11-go listopada obchodzimy Dzień Niepodległości. W naszym Sanktuarium dzień ten jest poświęcony wszystkim, którzy na Ołtarzu Boga i Ojczyzny złożyli w ofierze swoje życie, obchodzimy więc parafialny odpust. Mszy św. odpustowej o godz. 18.00 przewodniczyć będzie i kazanie wygłosi Dziekan Dekanatu Rembertowskiego i Proboszcz Parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Rembertowie Ksiądz Prałat Edward Żmijewski. Po Mszy św. uroczysty koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Uroczystość poprzedzi 40-to Godzinne Nabożeństwo. Rozpocznie się ono we wtorek 9 listopada Mszą św. o godz. 9.00. Po Mszy św. całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu. Na ten czas wielkiej parafialnej modlitwy serdecznie zapraszamy.

Dnia 11 listopada mieliśmy zaszczyt gościć w naszej Parafii Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Powodem tej wizyty był odpust parafialny. Chórzyści uświetnili swoim śpiewem uroczystą mszę odpustową o godz. 18.00, a po niej wykonali krótki koncert. Zaprezentowany repertuar miał charakter religijno-patriotyczny. W nastrój zadumy i refleksji wprowadziły słuchaczy „Bogurodzica” i „Gaude, mater Polonia” (dostojnie wykonane). W miarę upływu czasu nastrój się zmieniał na bardziej nieokreślony, a to za sprawą takich pieśni jak „Cześć polskiej ziemi, cześć”, „My, Pierwsza Brygada”, „Maszerują strzelcy, maszerują” i innych. Nie zabrakło również popisowych solówek w wykonaniu znakomitych tenorów. Na szczególne uznanie zasługuje pieśń „Przybyli Ułani pod okienko”, którą - jak należy przypuszczać – dedykował męski chór wszystkim obecnym na koncercie kobietom od lat dwóch do stu dwóch. Po bardzo udanym występie wszyscy śpiewający zostali nagrodzeni gromkimi brawami, których pewnie nie byłoby końca gdyby nie ostatni punkt programu – uroczysta kolacja dla wyśmienitych gości…

[ Zobacz notatkę i zdjęcia z koncertu ... ]


Dnia zaś 10 listopada, po Mszy Św. wieczornej mieliśmy okazję uczestniczyć w okolicznościowej akademii w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowj nr 120 z okazji 86 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodłegłości.

 fragmenty akademii: 

... O! Tu jest napisane, że do roku 1772 Polska była dużym krajem rozciągającym się od Morza Bałtyckiego aż do Morza Czarnego. Była jednym z największych państw ówczesnej Europy ...

... Polska przestała istnieć, ponieważ w roku 1772 a potem w 1793 i 1795 doszło do trzech kolejnych rozbiorów, w czasie których trzy zaborcze mocarstwa, nasi sąsiedzi - Austria, Prusy i Rosja - zagarnęły i zabrały po kawałku polskie ziemie, te, które od wieków należały do nas. Dlatego po III rozbiorze, kiedy nie mieliśmy już ani kawałka polskiej ziemi, bo cała należała do trzech obcych państw, ojczyzna nasza zniknęła z mapy Europy i przestała istnieć jako państwo...

... ale nie przestał istnieć naród Polski. Było wielu takich ludzi, którym nie podobała się ta sytuacja i chcieli walczyć z wojskami zaborców, po to, by obalić obce rządy i odzyskać wolność.
- Długo tak Polacy walczyli o tę wolność?
- Długo, bardzo długo, chyba ponad 100 lat... dokładnie 123 lata!

... było w tym czasie wiele walk, które dziś nazywamy powstaniami. Ludzie organizowali się w oddziały zbrojne i chwytali za broń. Do walki stawali mężczyźni a często nawet młodzi chłopcy, którzy tak bardzo pragnęli wolnej Polski, że walce o nią oddawali swe życie.

Powstanie Kościuszkowskie... Powstanie Listopadowe... Powstanie Styczniowe...

Te trzy powstania, to były trzy wielkie próby uczynienia naszego kraju wolnym... Mimo poświęcenia i walk z zaborcami, wszystkie powstania zakończyły się klęską. Nadal krajem naszym rządziły obce mocarstwa, tak było aż do roku 1914. W roku tym wybuchła I wojna światowa. Nasi prześladowcy - Niemcy czyli Prusy i Rosja - stali się dla siebie wrogami. Ta straszliwa wojna, która pochłonęła miliony istnień ludzkich, wstrząsnęła światem. Polakom, oprócz cierpień, przyniosła jednak nadzieję. Nadzieję na to, że gdy skończy się wojna, w nowej Europie odrodzi się nowa, wolna Polska.

W 1918 roku skończyła się I wojna światowa a 11 listopada tego właśnie roku Polska odzysklała niepodległość i ustalono jej nowe granice.


O Odzyskaniu Niepodległości zobacz więcej w Internecie:

  • Polska.pl - odzyskanie niepodległości Polski
  • Rzeczpospolita pod zaborami - Odzyskanie Niepodległości
  • 9 października 2004:

    Burmistrz Dzielnicy Praga Południe, Centrum Promocji Kultury Praga Południe, Szkoła Didasko i Parafia zapraszają na Koncert Finałowy Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych prowadzonych przez Panią Profesor Wandę Wiłkomirską.
    Koncert z udziałem Pani Profesor odbędzie się w naszym kościele w sobotę - 9 października o godz. 14.00.

    W koncercie finałowym uczestniczyli m.in. Burmistrz Dzielnicy Praga Południe Tomasz Koziński, zastępca Burmistrza Mateusz Mroz, a także uczniowie warszawskich szkół muzycznych i mieszkańcy Pragi Południe.

    Trwające tydzień Warsztaty skierowane były do szczególnie uzdolnionych, młodych muzyków - uczniów szkół muzycznych i uniwersytetów. Wzięło w nich udział 10 osób (z Polski, Niemiec, Szwajcarii, Japonii i Brazyli), których kandydatury zostały zatwierdzone przez Panią Profesor. Podczas finałowego koncertu w naszym Sanktuarium uczestnicy warsztatów wykonywali utwory m.in. takich mistrzów jak W. A. Mozart, J. S. Bach, H. Wieniawski, K. Szymanowski.

    Publiczność gromkimi brawami nagrodziła wszystkich wykonawców, a przede wszystkim kierującą warsztatami Panią Wandę Wiłkomirską.

    [ Zobacz pełną relację z koncertu ... ]

    19 września 2004:


    Jak co roku, w trzecią niedzielę września o godz. 13.00 sprawowana była uroczysta Msza Święta w intencji poległych oraz zmarłych po wojnie żołnierzy Armii Krajowej.


    Na uroczystości obecny był Sztandar Środowiska Żołnierzy Pułku AK BASZTA i Innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych (fot. z lewej), Sztandar Pułku Artyleryjskiego "Granat" oraz Sztandar "Totus Tuus" Papieskiej Kościelnej Służby Porządkowej (fot. z prawej - kliknij aby zobaczyć duże zdjęcie).
    Obecni byli także żołnierze Pułku Ochrony im. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, młodzi żołnierze Wojska Polskiego, którzy przejęli tradycje Pułku AK BASZTA. Oni też wystawili wartę honorową pod tablicą pamiątkową Pułku BASZTA poświęconą Orlętom Lwowskim. Msza św. była sprawowana przy udziale sygnalisty Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

    Po Mszy św. nadszedł czas refleksji. Pani Zofia, żołnierz pułku AK BASZTA, recytowała poecję własną oraz legionisty Józefa Mączki (1888-1918).

    Śpij kolego, twarde łoże,
    Obaczym się jutro może.
    Śpij kolego w ciemnym grobie,
    Niech się Polska przyśni tobie..

    W 60 rocznicę Powstania Warszawskiego, na ręce Księdza Proboszcza żołnierze AK złożyli medal "Mokotów Walczy". Na jednej stronie brązowego medalu o średnicy około 6 cm. widnieje znak Pułku AK BASZTA, na drugiej głowa Żołnierza-Powstańca opartego na barykadzie.
    Na zakończenie Mszy św.,po hymnie "Boże coś Polskę", sygnalista zagrał pieśń żołnierską "Śpij kolego".

    19 września 2004:

    Wzbogaciliśmy się o trzy piękne dzwony. Największy z nich, "WILLIBRORDUS", waży 485 kg, średni "PETRUS" - 285 kg, najmniejszy zaś, "JOHANNES DE DOPER", 140 kg.

    1 września 2004:

    O godzinie 18:00 Msza św. w intencji poległych w obronie Ojczyzny.

    65 lat temu, 1 września, na początku tylko w Europie, później na całym świecie, krwawo wybuchł horror znany potem jako II Wojna Światowa. Jak do tego doszło? [ Zobacz więcej... ]

    15 sierpnia 2004:

    "Śluby to triumf miłości, to jest oddanie serca w całości, bez zastrzeżeń: to spotkanie dwóch serc w akcie miłości"
    Ojciec Posadzy - Założyciel

    15 sierpnia na Mszy świętej o godzinie 13.00 odbyła się niecodzienna uroczystość. S. Urszula Fabisiak Misjonarka Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, pochodząca z naszej parafii złożyła śluby wieczyste czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Eucharystii przewodniczył ks. Proboszcz Krzysztof Jackowski. Do tego dnia s. Urszula przygotowywała się przez wiele lat formacji w postulacie, nowicjacie i w okresie ślubów czasowych. Jej misyjne drogi wiodły przez Morasko, pracę w Niemczech, studia w Lublinie.

    Ceremonia rozpoczęła się w kaplicy Sióstr Misjonarek.

    Jest taki staropolski zwyczaj, że Rodzice błogosławią swojemu dziecku na drogę. I tak jest też w przypadku kiedy siostra opuszcza dom rodzinny i wstępuje do Zakonu. Rodzice oddając swoje ukochane dziecko na służbe Bogu błogosławią mu na nową drogę.

    Najważniejszym momentem uroczystości było odczytanie aktu profesji. Chwile tą poprzedziła modlitwa Litanią do Wszystkich Świętych podczas której s. Urszula modliła się leżąc krzyżem.

    "W imię Trójcy Przenajświętszej Ojca Syna i Ducha Świetego, ja siostra Urszula, poznawszy Konstytucje, ducha i zadania Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, staję przed Tobą, wieczny i miłosierny Boże, a poświęcając się dobrowolnie na szczytną służbę Twojego Królestwa prawdy, pokoju i zbawienia, składam w tymże zgromadzeniu przez ręce Niepokalanej Bożej rodzicielki wieczyste śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. To swoje zakonne ślubowanie składam na ręce siostry delegowanej przez przełożoną generalną, postanawiając szczerze, że przy pomocy łaski Bożej i pod opieką Jasnogórskiej Pani żyć będę duchem tegoż zgromadzenia i zgodnie z jego Konstytucjami. Amen."

    Poprzez złożenie profesji siostra w głębokiej wierze, z pokorą i ufnością, po latach próby wiąże się z Chrystusem Królem na dolę i niedolę i pragnie trwać w miłości i wierności, gotowa do poświęcenia i ofiary. Znakiem zaślubin z Chrystusem jest srebrna obrączka.

    "Przyjmij tę obrączkę znak zaślubin z Jezusem Chrystusem, który wybrał Cię na Oblubienicę. Dochowaj mu wierności, abyś mogła radować się z Nim na wieki".

    Każda Misjonarka przez złożenie ślubów wieczystych poświęca całe życie na służbę Bogu i Polonii świata. Podczas uroczystej Mszy świętej modliliśmy się za s. Urszulę, by dar jej życia był uwielbieniem Boga przez miłość i uległość oraz niepodzielnym oddaniem się dziełu zbawienia świata w duchu Zgromadzenia.

    Po Mszy św. rozdawane były pamiątkowe obrazki.

    [Zobacz program ślubów...]
    [Galeria zdjęć...]

    6 sierpnia 2004:

    Tego dnia w naszym sanktuarium miało miejsce nietypowe wydarzenie o bardzo podniosłym charakterze. Mieliśmy przyjemność gościć zespół muzyczno-instrumentalny "TRUBADOUR-MENESTRELES" z Moskwy, który modlił się z nami na Mszy św. o godzinie 18.00, po Mszy św. zaś zaprezentował nam krótki koncert. Artyści sceny moskiewskiej zagrali utwory tak znanych kompozytorów jak Bach, Handel, Franck, Sainz-Saiz, Rimski-Korsakow, Schubert, Mozart. [Zobacz repertuar]

    Początkowo dało się odczuć lekkie zdenerwowanie zarówno u muzyków jak i u słuchaczy. Po kilku chwilach napięcie zaczęło opadać. Kościół zaczął się napełniać harmonicznymi współbrzmieniami wykonywanych utworów. W murach świątyni dało się odczuć kunszt i geniusz "wielkich nazwisk". Dzięki dużej wirtuozerii z jaką grali artyści, słuchacze mogli odkryć piękno oraz ducha epoki prezentowanych utworów - od baroku, poprzez romantyzm do klasycyzmu. Tematem scalającym cały koncert były słowa modlitwy: "Zdrowaś Maryja", które to wykonawcy zaprezentowali w muzycznym ujęciu w/w kompozytorów, a które były bardzo trafnie dobrane ze względu na Maryjny charakter naszego sanktuarium. Dzięki temu zyskali sobie życzliwość parafian. Wszyscy byli pełni zachwytu i podziwu. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, którym nie było końca. Nikt po koncercie nie miał ochoty wstać i wyjść z kościoła. Z pewnością emocje i odczucia po muzycznej uczcie pozostaną każdemu słuchającemu głęboko w duszy na długi czas.

    1 sierpnia 2004:

    Dzisiaj przypada 60 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
    O godz. 18.00 Msza Święta za poległych podczas Powstania Warszawskiego. [Modlitwa powszechna...]

    1 sierpnia 1944 roku na ulicach okupowanej przez hitlerowców Warszawy rozgorzała nierówna walka. Oddziały powstańcze Armii Krajowej z biało-czerwonymi opaskami na rękawach ruszyły do boju ze znienawidzonym wrogiem. Tego dnia wyczuwało się pewien niepokój, jakiś pośpiech, tramwaje kursowały nieregularnie, rzadko pojawiały się na ulicach oblepione pasażerami. Grupy młodych chłopców i dziewcząt kroczyły chodnikami, pod ściśniętymi paskami letnimi płaszczami rysowała się broń. [Zobacz więcej...]

    17 czerwca 2004:

    W rocznicę zwycięskiej bitwy pod Lagarde (17 czerwca 1940 r.) o godzinie 10.00 w naszym Sanktuarium była sprawowana Msza Św. w intencji żołnieży 1 Dywizji Grenadierów - poległych na polach bitew, zmarłych, oraz tych, który wciąż jeszcze żyją wśród nas.

    Po Mszy Świętej odbył się Uroczysty Apel przy Pomniku Grenadierów na skrzyżowaniu ulicy Grenadierów i Al. Stanów Zjednoczonych. Warto zaznaczyć, że dzieki usilnym staraniom Pana Adama Grzegrzółki, Przewodniczącego Rady Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy, niedawno teren ten otrzymał nazwę Skwer 1. Dywizji Grenadierów - Francja 1940.

    Fragment uchwały Rady miasta stołecznego Warszawy (uzasadnienie):

    Z inicjatywą uchwałodawczą dotyczącą nadania nazwy Skwer 1 Dywizji Grenadierów - Francja 1940 wystąpiła Rada Dzielnicy Pragi Południe na wniosek Krajowego Związku b. Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1 Dywizji Grenadierów -Francja 1940, podejmując uchwałę Nr 15/V/2003.

    Dla upamiętnienia w nazwie 1 Dywizji Grenadierów Francja 1940 - wnioskodawcy wskazali teren u zbiegu ul. Grenadierów i al. Stanów Zjednoczonych na Grochowie, gdzie znajduje się już kamień i tablica pamiątkowa dedykowana żołnierzom z 1 Dywizji Grenadierów.

    Wskazany teren jest fragmentem zieleni, usytuowanym tuż przy skrzyżowaniu dwóch dużych arterii komunikacyjnych: al. Stanów Zjednoczonych i ul. Grenadierów (nazwa pobliskiej ulicy ma inną genezę, upamiętnia grenadierów XIX w.). Zespół Nazewnictwa Miejskiego uważa, że nie należy wprowadzać kolejnej wieloczłonowej nazwy i umieszczać następnej tablicy z nazwą w tym miejscu, dlatego też nie zaopiniował pozytywnie wniosku zawartego w uchwale Dzielnicy.

    Natomiast Podkomisja Nazewnictwa Ulic Komisji Kultury i Promocji w Radzie m.st. Warszawy przychyliła się do propozycji władz dzielnicy i pozytywnie zaopiniowała propozycję nadania nazwy - Skwer 1. Dywizji Grenadierów Francja - 1940, we wskazanym miejscu.


    Na wstępie Pan Profesor Adam Szeforski przybliżył zebranym wizerunek 1. Dywizji Grenadierów oraz czas bitwy pod Lagarde. Trzeba pamiętać, że była to bitwa zwycięzka. Mimo ogromnych strat własnych żołnierze polscy zadali Niemcom straty nieporównywalnie więsze. Kiedy marsz. Petain wystąpił o zawieszenie broni, 1 Dywizja Grenadierów dotrzymując zobowiązań sojuszniczych, walczyła w osamotnieniu jeszcze przez kilka dni. Gdy nastąpił rozejm żołnierze polscy nie złożyli broni, lecz ulegli rozproszeniu, przedzierając się w małych grupkach przez otaczający pierścień wojsk niemieckich, by dalej walczyć z wrogiem na frontach II Wojny Światowej.

    Uroczystości obejmowały również krótką modlitwę, którą poprowadził Ksiądz Proboszcz Krzysztof Jackowski oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Grenadierów. Na koniec uczciliśmy pamięć poległych żołnierzy minutą ciszy.

    10 czerwca 2004:

    Boże Ciało. Uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu. W ten szczególny dzień, Pan Jezus obecny w Najświętszym Sakramencie wychodzi na ulice naszych miast i wsi, a wraz z nim my, wierni, aby dać świadectwo naszej wierze.

    Jak co roku Procesja Eucharystyczna przeszła ulicami naszej parafii, zatrzymując się przy czterech ołtarzach, by słuchać Słowa Bożego i oddać cześć Panu Jezusowi spowitemu w postać Chleba.

    Trasa procesji biegła ulicami - Spalinową, Tubinową, Rozłucką, Kinową, Wąwolnicką, Międzyborską i ponownie Spalinową. Pierwszy Ołtarz został przygotowany przez mieszkańców ul. Rozłuckiej i Kinowej. Drugi, przez mieszkańców ul. Kinowej i Wąwolnickiej. Trzeci Ołtarz przygotowała młodzież naszej parafii - lektorzy, ministranci i oaza. Czwarty Ołtarz, usytuowany przy kaplicy, to dzieło wspólnoty neokatechumenalnej.

    Przez cała oktawę Bożego Ciała o godzinie 18.00 odprawiana była Msza Św. o Najświętszej Eucharystii wraz z Nieszporami i Procesją Eucharystyczną. Na zakończenie oktawy, w czwartek po Mszy Św. wieczornej, tradycyjnym zwyczajem odbyły się Nieszpory i procesja do czterech ołtarzy na terenie przykościelnym, a na zakończenie Uroczystości - poświęcenie wianków z ziół i kwiatów.

    Zobacz również: Aktualności